hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров: Играчите беа одлични, резултатот не беше важен

lazarov izjava

Македонската ракометна сениорска репрезентација славеше над Црна Гора (39:37) во контролниот натпревар како дел од подготовките пред настапот на Европското првенство.

Повеќе...

Македонија ја надигра Црна Гора во првиот тест пред Европското првенство

mkd mne

Македонија - Црна Гора 54:51 (39:37, 22:17)

Македонската машка ракометна репрезентација која се подготвува за настап на Европското првенстви во Германија што ќе стартува од 10 јануари идната година, во Стара Пазова го одигра првиот контролен натправр во три полувремиња против Црна Гора. Македонија ги доби првите триесет минути со 22:17, вториот дел и припадна на Црна Гора (17:20) или по шест минути игра резултатот беше 39:37 за „црвено-жолтите", кои ги добија и последните триесет минути со 15:14 или вкупно (54:51).

Повеќе...

Гисласон го скрати списокот, Германија со два голмани на Европското првенство

gislason

Германската ракометна репрезентација го објави конечниот список на ракометари со кои ќе настапи на престојниот шампион, на кој тие се домаќини.

Повеќе...

Гијом Жил со сите ѕвезди на ЕП, лидер пак ќе биде Карабатиќ

gil

Франција е главен фаворит во групата на Македонија за следна рунда на ЕП 2024, а селекторот Гијом Жил го објави списокот на ракометари на кои смета за настанот на кој ќе се атакува на медал.

Повеќе...

Бесплатен влез за првиот меч со Грција, вториот дуел од затворен тип!

mkd2024

Македонската ракометна репрезентација, која во моментов се наоѓа на подготовки во Стара Пазова, последните две контроли пред настапот на претстојното ЕП 2024 во Германија ќе ги одигра против Грција и тоа на почетокот од следниот месец во Скопје.

Повеќе...

Лазаров: Првпат се пласиравме на големо натпреварување без помош на „сенаторите“ од претходната генерација

412681680 696207332641069 8380586620018065609 n 11

Македонската машка ракометна селекција веќе втор ден е на базични подготовки кои се реализираат во соседна Србија. Во комплексот во Стара Пазова под палка на селекторот Кире Лазаров македонските ракометари веќе започнаа со жестоко темпо.

Повеќе...

Лазаров: Не одиме со „бело знаме“, верувам и во невозможното во Германија!

kire-lazarov-epa

Македонија е пред настап на Европското првенство во Германија, каде ќе се соочиме со селекции како Франција, Германија и Швајцарија. По промената на форматот, само првите две репрезентации од секоја група одат во следната рунда.

Повеќе...

Репрезентативците се собраа во Скопје, започна „операцијата Германија“

20220520172920

Македонската ракометна репрезентација денес означи старт на подготовките за Европското првенство во Германија, што ќе се одржи во јануари. Нашиот тим е во исклучително силна група на турнирот, каде ќе се соочиме со Франција, потоа домаќинот Германија и селекцијата на Швајцарија.

Повеќе...

Лазаров го скрати списокот за Европското првенство во Германија

spisoko ger

Селекторот на машката ракометна репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров, го објави списокот на повикани ракометари за собир и подготовки за претстојното Европско првенство кое ќе се оддржи во Германија. Лазаров повика деветнаесет имиња, а сврсти и осум резерви

Повеќе...

Лазаров го објави поширокиот список за Европското првенство во Германија

lazarov selektor1

Машката сениорска репрезентација на Македонија на претстојното Европско првенство, кое ќе се оддржи во Германија, е дел од групата А заедно со репрезентациите на Франција , Германија и Швајцарија. Селекторот Кирил Лазаров го соопшти поширокиот список на повикани ракометари за собирот. На списокот има 35 имиња од кои селекторот ќе одбере со кои имиња ќе замине за Германија.

Повеќе...