hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров го одреди поширокиот список за двомечот против Португалија

kire portugalija spisok

Селекторот на машката ракометна репрезентација,Кирил Лазаров го објави поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамките од квалификациите за Европското првенство во Германија..

Повеќе...

Македонија ќе ја пречека Португалија во Скопје, па ќе гостува во Матосињос

fitil

Квалификациите за Европското првенство се на еден месец до своето продолжување. Ракометната федерација на Македонија го одреди терминот и градот домаќин за натпреварот меѓу нашата репрезентација и Португалија. Првиот дел од битката за првото место против Португалците, избраниците на Кирил Лазаров ќе ја водат во Скопје.

Повеќе...

Кирил Лазаров дел од „Global Handball Summit 2023“

samit kire

Изминативе неколку денови во Скопје се одржа голем ракометен собир. „Global Handball Summit 2023" ги собра на едно место Давид Дејвис, Ненад Шоштариќ, Лино Червар, Кире Лазаров, Серхио Санчез, Антонио Карлос Ортега, Матс Олсон, Марија Лојаница, Славе Николов и Ѓорги Начевски и други. Присутните навистина имаа што да слушнат и видат во теоретскиот и практичниот дел.

Повеќе...

Лазаров: Се надевам дека младите ќе бидат уште подобри од нас

download3

Ракометниот спектакл во Скопје каде силите си ги омерија легендите и сегашната репрезетација на Македонија беше од хуманитарен карактер со тоа што сите собрани средства ќе бидат донирани за СОС Детското село.

Говорејќи за мечот легендата на македонскиот ракомет, досекогашниот голгетер, а сега селектор Кирил Лазаров ја пофали организацијата и додаде дека се надева дека идните генерации ќе го надминат успехот на неговите досекорешни соиграчи.

„Одличен потег на организаторот, на Ракометната федерација на Македонија за ова што се организира вечерва. Повеќе од 15 години сме на голема сцена, сме во репрезентацијата. Го одржуваме македонскиот спорт и се обидуваме тоа да биде уште подобро во иднина. Се надевам дека овие млади ракометари дека ќе бидат уште подобри и од нас", вели Лазаров.

Ракометниот натпревар меѓу актуелните репрезентативци на Македонија и легендите на спортот заврши со славје на помладите од 25:21 (12:12).

Спектаклот ги оправда очекувањата, младите за нијанса подобри од ветераните

veterenai

Македонија - Македонија (ветерани) 25:21 (12:12)

Вечерва во СЦ „Борис Трајковски" се одржа ракометен спектакл, дуел меѓу актуелната репрезентација на Македонија и тимот на македонските ракометни ветерани, помладите го добија мечот со 25:21.

Повеќе...

Репрезентацијата комплетна по празниците, следи спектаклот во СЦ „Борис Трајковски“

trening 2023

Македонската машка ракометна репрезентација продолжува со подготовките за настапот на Светското првенство во Полска и Шведска. По клупските обврски во составот се и Филип Кузмановски и Никола Митревски.

Повеќе...

Среќни новогодишни и божиќни празници

kire2023

Официјалната веб страна на Кирил Лазаров на сите државјани на Македонија, на сите вљубеници во спортот и сите наши читатели им ги честита новогодишните и божиќните празници, со желба за добро здравје и успех во сите сфери на животот, посебно во спортот. Среќна и берикетна 2023 година во која пред нас се нови спортски предизвици, пред се во светот на ракометот

Минимален пораз во вториот тест дуел против Црна Гора

Dzomba

Македонија - Црна Гора 30:31

Машката ракометна репрезентација на Македонија загуби од Црна Гора со 30:31 во вториот контролен натпревар што се играше во Маврово. Вчера нашиот национален тим беше подобар со 38:33. Двете репрезентации се подготвуваат за Светскиот шампионат што на почетокот на идната година ке се одржи во Шведска и Полска.

Повеќе...

Лазаров награден за величенствената кариера во изборот на АМС

sportisti 2022

Агенцијата за млади и спорт (АМС) и Сојузот на спортски федерации вечерва на свечена манифестацијата ги избраа најдобрите во спортска Македонија за оваа 2022 година.

Повеќе...

Лазаров: Треба уште многу работи да поправиме, ќе пробаме нешто друго на утрешниот дуел

кире селектор

Машката ракометна репрезентација на Македонија ги одработува подготовките за новиот настап на СП во Полска и Шведска. Како дел од подготовките се и двата контролни, пријателски натпревари против Црна Гора.

Повеќе...