hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Кире Лазаров е петти најдобар стрелец на европското првенство

kire0

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров првенството во Полска го заврши на петтото место на листата на стрелци со 42 постигнати гола. Вистинска штета што не можеше да игра уште два натпревари како останатите, инаку веројатно ќе беше прв стрелец, по вторпат по подвигот во Србија во 2012 година.

Повеќе...

Македонија на Олимписки квалификации по поразот на Норвешка

EHF EURO 2016 Norway-Germany-5655
0

По одигрувањето на првото полуфинале на Европското првенство во ракомет во Полска, македонската ракометна репрезентација оди на априлските квалификации за место на Олимпијадата во Рио. Германската победа над Норвешка со 34-33 широко ни ги отвори вратите кон сонот, а сега ние треба да го зграпчиме.

Повеќе...

Нашиот капитен „крал на стрелците“ по главната групна фаза

kiree0

Десниот бек на нашата репрезентација Кирил Лазаров е најдобар стрелец по главната фаза на Европското првенство во Полска. Пред мечевите за пласман, полуфиналните и финалните мечеви, Лазаров е на врвот на листата на стрелците со 42 постигнати гола, еден повеќе од Шпанецот Валеро Ривера. Белорусинот Барис Пуковски со 37 постигнати голови е трет.

Повеќе...

Лазаров пак меѓу кандидатите за идеалниот тим на првенството

EHF EURO 2016 Makedonija-Belorusija-36540

ЕХФ како и секогаш прави избор на најдобар играч на секоја позиција преку гласање на фановите на официјалната интернет страница на Европската ракометна федерација.

Повеќе...

Лазаров: И да победевме, само ќе го замаскиравме нашиот лош турнир

kire so belorusija 20

 Капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров во изјавата по завршувањето на мечот се осврна на поразот од Белорусија и на севкупниот турнир, кој не ја задоволува неговата амбициозност и карактер:

Повеќе...

Белорусија не спушти на земја: Македонија без победа и како 11-та се враќа дома

kire so belorusija 10

Македонија - Белорусија 29:30 (13:14)

Последниот шести натпревар на европското првенство Македонија го одигра во црвено-жолтата комбинација, а ни требаше третиот напад Немања Прибак да го постигне првиот гол.

Повеќе...

Судии од Летонија за мечот со Белорусија во Краков

mkd - fra 20

Летонските судии Зигмарс Столаровс и Ренарс Лицис се делегирани да ја делат правдата на мечот Македонија - Белорусија денес од 16.00 часот во „Краков арената".

Повеќе...

Лазаров пак е прв стрелец на шампионатот во Полска

kire nor40

Со 11 гола вчера против Норвешка, Кире Лазаров се врати на чело на листата со стрелците со 32 гола, колку што има и Михаел Јурецки од Полска, кој во мечот со Белорусија, постигна 9 гола. Дејан Манасков со 28 гола е петти на листата на голгетерите на турнирот.

Повеќе...

Лазаров: Како да сме за беља родени, но сепак сум горд на сите соиграчи!

kire nor20

Измешани чувства на задоволство, горчина и гордост сподели капитенот Кире Лазаров со нацијата по завршувањето на мечот со Норвешка и ремито 31:31 (17:13).

Повеќе...

Реми со Норвешка со поглед кон Рио за македонската репрезентација!

kire nor1
0

Македонија - Норвешка 31:31 (17:13)

Против една од најбрзите репрезентации на првенството, Македонија започна со гол на младиот Филип Кузмановски, но првите две норвепки акции траеа само по 10 секунди и завршија со голови за 1:2. Но капитенот Лазаров постигна три гола и по 9 минути поведовме со 5-4.

Повеќе...