hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Македонија никогаш не ја победила Франција и не дебитирала на ЕУРО со победа

foto trening

Македонија никогаш не победила на старт на европско првенство и само еднаш ремизираше, со два порази. Франција е четвртиот противник на стартот, со надеж за подвиг.

Повеќе...

Без Филип Лазаров на мечот со Франција

EHF EURO 2016 rakomet Trening na Makedonija-4739

Ивица Обрван откри дека капитенот на Вардар, Филип Лазаров ќе биде ракометарот кој утре ќе се најде на трибините за мечот со Франција. Со оглед на тоа што противникот е физички многу моќна репрезентација, а Лазаров не е залечен, Обрван се одлучи да не ризикува.

Повеќе...

К. Лазаров: Ние се фокусираме само на нашата игра

EHF EURO 2016 rakomet Trening na Makedonija-4674

Капитенот Кирил Лазаров максимално мотивиран го чека дуелот против најмоќната ракометна сила на светот и актуелниот европски, светски и олимписки шампион, Франција. Лазаров открива дека веќе се сретнал со браќата Карабатиќ и Абало.

Повеќе...

Македонија пристигна во Краков, ЕХФ делегираше дански судии за првиот меч

12418826 1201867029841352 4574390397029303152 o

По 90 минутен лет од Скопје до Краков македонската ракометна експедиција пристигна во Полска со цел да остане што е можно подолго на европското првенство. Нашата делегација веднаш се смести во хотелот „Хилтон" во непосредна близина на „Краков арената" каде ќе се играат трите натпревари од А групата.

Повеќе...

Ракометната репрезентација одлета за Полска

1009929 947966578616864 5093965310653182015 n

Точно на пладне со чартер лет од Скопје, експедицијата на македонската ракометна репрезентација, во која патуваат 17 ракометари, стручниот штаб и челниците на РФМ летнаа за Краков каде ќе стигнат нешто по 14:00 часот. Целта на „црвено-жолтите" е да останат што е можно подолго во Полска и да исполнат барем дел од целите кои ги зацртаа пред заминувањето.

Повеќе...

Краков подготвен за големата ракометна приредба

12466187 1042752922433275 7334400712032262646 o

Град накитен и обоен во симболите на европското првенство денес ќе ги дочека македонските ракометари во Краков. Лазаров и другарите попладнево со чартер лет од Скопје ќе пристигнат во Краков со желба да останат што е можно подолго. Градот каде ќе се играат и завршните натревари на европското првенство целосно е во знакот на црвената боја и на раката со пет прсти, која е маскота и симбол на првенството.

Повеќе...

Онеста со целиот потенцијал доаѓа во Полска

onesta klupa

Бранителот на европско злато, Франција со проверени сили ќе патува на ЕП во Полска. Селекторот Клод Онеста денес го објави списокот на ракометар кои утре со чартер лет за Краков ќе замине по опции за уште едно злато. На листата се главно проверени имиња, но некои од нив мака мачат со повреди.

Повеќе...

Претседателска посета пред заминување на ракометарите за Краков

Ivanov vo poseta na rakometna reprezentacija-4601

Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов свечено ги испрати ракометарите во Краков и им посака да го постигнат најголемиот успех досега на големите приредби. Заедно со претседателот на РФМ, Живко Мукаетов тој лично се поздрави со членови на експедицијата, а разговараше нешто подолго со капитенот Кирил Лазаров.

Повеќе...

Познати 17 патници за европското првенство во Краков

MAK rakomet Makedonija-Crna Gora-4226

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван попладнево одржа средба со сите ракометари, на која беа соопштени имињата на 17 репрезентативци кои на 13. јануари ќе заминат за Краков. Од списокот одпаднаа Костески, Талески, Митревски и Кукоски. Експедицијата патува со чартер лет во среда точно на пладне.

Повеќе...

Победена Црна Гора и во вториот тест, Лазаров и Борко Ристовски одмараа

MAK rakomet Makedonija-Crna Gora-4312

Македонија – Црна Гора 29:26 (13:11)

Со две победи и два нерешени резултати, македонската ракометна репрезентација патува за Краков, каде од петок ги почнува натпревари на европското првенство во Полска. Избраниците на Ивица Обрван и во вториот натпревар ја совладаа Црна Гора со 29:26 (13:11) во меч од затворен тип во СРЦ „Кале" во Скопје. На овој натпревар одмор доби капитенот Кирил Лазаров, а повторно нашите момци делуваа хомогено и многу позрело од противникот.

Повеќе...