hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Профил

Роден: 10.05.1980 во Велесza profil

Националност: Македонец

Позиција: Десен бек

Висина: 193 сантиметри

Тежина: 93 килограми

Матичен клуб: РК Овче поле

Актуелен клуб: Нант (Франција)

Репрезентација: Македонија (236 натпревари - 1728 голови)

Омилен број: 7 за Македонија    17 за Нант

 

Деби во националната репрезентација на Македонија:
Македонија - Белгија (23.09.1998)
 
Деби  натпревар од европските купови:
Динамо Букурешт - Борец (03.09.1995)
 

Прв тренер:Лазаров - Јанев (Овче поле)

 

Тренери во кариерата:
 
Лазаров - Јанев, Јошко Петковиќ, Никола Јевремовиќ, Цане Крстевски, Зоран Зечевиќ, Стевче Стефановски, Абдула Јусуфовски, Лино Червар, Нино Марковиќ, Здравко Зовко, Сењанин Маглајлија, Велимир Кљаиќ, Мирко Башиќ, Талант Душебаев, Хавиер Пасквал ,Тиери Анти , Алберто Ентрериос (клубови)

Славе Атанасовски, Гино Стрезовски, Љупчо Савевски, Илија Темелковски (младинска репрезентација)

Јовановски - Крстевски, Драган Нишевиќ, Драган Здравковски, Цане Крстевски, Драган Џукиќ, Веселин Вујовиќ, Зоран Живковиќ, Љупчо Савевски, Гино Стрезовски, Звонко Шундовски, Ивица Обрван, Лино Червар , Раул Гонзалес , Данило Брестовац (сениорска репрезентација)
 

Семејство: Сопруга (Љубица), Деца: (Благојче и Лана), Брат (Филип)

Јазици: Англиски, Шпански, Унгарски, Хрватски,Француски

 

Клубови:

 

Овче Поле:                                         1991-1994

Борец:                                                1994-1996

Пелистер:                                           1996-2000

Бадел 1862 Загреб:                             2000-2002

Фотекс Веспрем:                                 2002-2007

Кроација осигурање Загреб:                2007-2010

Атлетико Мадрид (Сиудад Реал):         2010-2013

Барселона :                                         2013-2017

Нант                                                     2017-

 

 

Трофеи: (56 трофеи)

 

Освојувач на Лигата на шампионите:

1 пат (со Барселона)

Освојувач на IHF Супер глоб:

3 пати (1 со Атлетико Мадрид  и 2 со Барселона (Шпанија))

Национален првак:

18 пати (2 со Пелистер (Македонија), 7 со Бадел 1862 Загреб (Кроација осигурување Загреб) (Хрватска), 5 со Фотекс Веспрем (Унгарија)) 4 со Барселона (Шпанија))

Освојувач на националниот Куп:

19 пати (2 со Пелистер (Македонија), 5 со Бадел 1862 Загреб (Кроација осигурување Загреб), 5 со Фотекс Веспрем (Унгарија), 3 со Сиудад Реал (Атлетико Мадрид), 4 со Барселона) (Шпанија))profil22

Освојувач на АСОБАЛ Купот:

5 пати (1 со Атлетико Мадрид и 4 со Барселона (Шпанија))

Освојувач на АСОБАЛ Суперкупот:

6 пати (2 со Атлетико Мадрид (Реновалиа Сиудад Реал) и 4 со Барселона (Шпанија))

Освојувач на Каталонскиот Суперкуп:

2 пати (со Барселона)

Освојувач на „Трофејот на шампионите"

1 пат (со Нант)

Лига Куп на Франција:

1 пат (со Нант)

 

Останати забележителни резултати:

 

- Финале на Лигата на шампионите:

2 пати (2 пати со Атлетико Мадрид (Реновалиа Сиудад Реал)

- Полуфинале на Лигата на шампионите: 2 пати

(2 пати си Фотекс Веспрем)

- Финале на ИХФ Супер Глобе: 2 пати ( 2010 со Ал Саад (Катар) и 2011 со Сиудад Реал (Шпанија))

- МВП на ЕХФ Лигата на шампионите 2011/12 според „Планет Хендбол„

- МВП на Супер Глобе - Доха 2010

- МВП на ЕХФ Европското првенство – Србија 2012 според „Планет Хендбол„

- Најдобар стрелец на во историјата Лигата на шампионите: 1482 гола , 252 натпревари

- Најдобар стрелец на Лигата на шампионите: 2 пати

(1 со Фотекс Веспрем и 1 со Кроација осигурување Загреб)

- Освојувач на 5 место со Македонија на Европското првенство во Србија 2012 година -

- Најдобар стрелец на првенството со 61 гол на 7 меча

- Освојувач на 11 место со Македонија на Светското првенство во Хрватска 2009 година -

- Најдобар стрелец на првенството со 92 гола на 9 меча. Овој резултат е најдобро постигање на еден најдобар стрелец во историјата на Светските првенства.

- - Најдобар стрелец на Светското првенство 2017 со 50 гола

- Кирил Лазаров е првиот ракометар кој станал најдобар стрелец и на Европско и на Светско  првенство

 -Најдобар стрелец во европските купови на сите времиња - 1000 гола

- Член на идеалниот тим на францускиот весник „Lequipe„ за најдобрите во Европа за 2012 година

- Освојувач на 5 место на Европското првенство за млади во Израел во 1994 година.

- Освојувач на 9 место на Европското младинско првенство - Грција 2000 година

- Најдобар стрелец на Балканско првенство во 1999 година

- Спортист на Македонија за 2009 2014, 2017, 2018 годинаprofil33

- Спортист на Битола за 1999 година

- Спортист на Веспрем за 2006 година

 - Спортски Амбасадор на Македонија

- Најдобар странец во првенството на Унгарија во 2005 и 2006 година

- Единствен македонски ракометар шампион во четири различни земји (Македонија, Хрватска, Унгарија , Шпанија)

- Единствен македонски ракометар освојувач на националниот Куп во четири различни земји (Македонија, Хрватска, Унгарија, Шпанија)

- Најмлад македонски сениорски репрезентативец во историјата - 17 години

- Најмлад македонски ракометер во Европските купови - 15 години и 4 месеци

- Добитник на два национални медали за заслуги од претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски (24.03.2009 година) и од претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов (30.01.2011 година)

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Share