hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Проектот „Мундијалот на дланка со Пелистерка„ повеќе од успешен

kiril-lazarov.jpg web

Иако ретко претходно некој медиум од овој тип реализирал ваков проект, сепак близу 20 мундијалски дена со целосен сервис од местото на настанот брзо поминаа за официјалната веб страна на Кирил Лазаров. Преку 160 текстови, поголемиот дел од нив надополнети со видео и фото материјали од настапите на Македонската репрезентација и останатите селекции од мундијалот, ви го доближија овој голем настан.

Повеќе...

Хансен МВП, Лазаров петти стрелец

hansen mvp

Данецот Микел Хансен на големо изненадување е прогласен за МВП на 23 светското првенство во ракомет. Во идеалниот тим се најдоа:

Повеќе...

Шпанија по втор пат светски првак во ракомет

spanija svetski prvak

Шпанија - Данска 35:19 (18:10)

Репрезентацијата на Шпанија е нов светски шампион во ракомет за мажи, откако попладнево фуриозно ја згази селекцијата на Данска со 35:19 во финалето во „Палау Сант Жорди„ Барселона. Оваа победа со + е најубедлива во историјата на светските ракометни првенства.

Повеќе...

ВИДЕО: Митревски: „Одлична судиска презентација„

dime i baze

Како и на сите големи ракометни манифестации, така и во Барселона присутни беа битолските интернационални судии Димитар Митревски и Благојче Тодоровски. Нивниот рапиден скок во кариерата е видлив и за очекување е наскоро да им припаднат и големи мечеви за арбитража. Митревски се осврна на начинот на кој се судеше на ова првенство:

Повеќе...

ВИДЕО: Роман де Диаз: „Првенството повеќе од успешно„

spanec pretsedatel

Некогашниот селектор на Шпанија, а сега прв човек на шпанската ракометна федерација го анализираше целото првенство, кое за прв пат се одржа во Шпанија „Ова беше успешно првенство.

Повеќе...

Сканси: „Успесите на екс-Ју земјите вредат двојно повеќе од останатите„

skansi DujeKlaricCropix

Иако не е директно инволвиран во овој спорт, туку во кошарката легендарниот хрватски тренер Петар Сканси скоро секој ден ги следи ракометните натпревар во Барселона, со оглед на тоа што живее во овој град.

Повеќе...

ВИДЕО: Пасквал: „Македонија е опасна на домашен терен за секој противник„

paskval

Да се остане непоразен цела полусезона во сите натпреварувања е веќе извонреден резултат. Посебно ако в џеб се има две титули од ASOBAL Суперкупот и ASOBAL Купот, тогаш голем дел од задачата е завршена.

Повеќе...

ВИДЕО: Копљар: „За мене бронзата е успех, а не неуспех„ (2)

kopljar

По серијата на критики, кога го носи дресот на Хрватска, младиот Марко Копљар одигра одличен меч во борбата за бронзениот медал со Словенија

Повеќе...

ВИДЕО: Талант: „Треба да бидете горди на вашата репрезентација

talant

Некогаш светска величина како играч, а денес како тренер. Талант Душебаев во петокот се радуваше на секој битен гол за шпанската репрезентација. Го уловивме на неколку минути и неговите размислувања, сигурно ќе поттикнат на размислување во напата земја..

Повеќе...

ВИДЕО: Андреј Голиќ: „Се игра премногу, секоја година голем настан е пренапорно„

andrej golic

Некогаш одлично крило на француската ракометна репрезентација, а сега еден од највлијателните ракометни менаџери и добар познавач на ракометните прилики во Европа.

Повеќе...