hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Наредната цел на французите - тројно олимписко злато!

pehar

Се прашувате што е наредната цел на тимот кој освоил се и тоа неколку пати. По втор пат во ист момент, Франција ги поседува сите три најзначајни трофеи во своја сопственост: европската, светската и олимписка титула. Наредната цел на избраниците на Онеста е тројна последователна олимписка титула. По Пекинг и Лондон, наредната година во Рио „триколорите„ ќе нападнат ново злато. И покрај годините Омејер и Жером Фернандез потврдија дека сеуште ќе играат, а Онеста приземјува:

Повеќе...

Шариќ: „Едвај чекам да го предводам Катар во Рио„

sorondo i saric

Ни малку горчина за поразот и чувство на гордост и задоволство кај катарските репрезентатинци по финалето против Франција. Најинтервјуиран беше голманот Шариќ, кој најави дека и во иднина ќе го носи дресот на Катар. Полн погодок за катарската репрезентација беше натурализирањето на Даниел Шариќ, кој последен дојде во тимот на Ривера, но се имплементира во групата и сега едвај чека да дојде новото големо натпреварување:

Повеќе...

Ривера среброто го посветува на внуците, Онеста горд на своите

onesta i portew

Официјалната прес-конференција по мечот го покажа огромното задоволство кај французите што дојдоа до нова круна, но и гордоста на катарските ракометари и селекторот за освоеното сребро:

„Тоа беше голем меч и ние игравме многу добро. Среќен сум за се што се случи на турнирот. Оваа земја, оваа асоцијација и овој тим го заслужи ова сребро. Овој успех го посветувам на катарската ракометна федерација и на моите три внуци„ истакна Ривера без ни малку жал за пропуштената шанса за победа во финалето.

Повеќе...

Омејер е МВП на мундијалот во Катар

Qatar vs France 150201Qatar 2015 M88 QAT vs FRA-SUKI4748 xlarge

Голманот на француската репрезентација Тјери Омејер е прогласен за најкорисен играч на 24 светско првенство, кое вечерва заврши во Катар. Со одличните натпревари во нокаут фазата, ветеранот кој ја освои својата четврта титула, заслужено го понесува ова признание. Во идеалниот тим има место уште за неговиот сонародник Никола Карабатиќ.

Повеќе...

Биглер: „Не сакав да ги видам моите момци да си одат без медал„

Poland vs Spain 150201Qatar 2015 M87 POL vs ESP-SUKI3930 xlarge

Иако мечот за третото место често знае да биде едноличен и не многу квалитетен, сепак дуелот на Шпанија и Полска во „Лусаил арената„ донесе 70 минути драматичен и квалитетен ракомет. Иако беа во „бездната на поразот„ полјаците се вратија и триумфираа по продолжението. На прес-конференцијата двата селектори имаа свое видување за мечот:

Повеќе...

ФОТО: Последното селфи е најубавото селфи, тоа е француското селфи

francija-selfi1

Последното селфи е секогаш најубаво селфи. По серијата на шпанската репрезентација, сега французите се огласија. Осум натпревари ги немаше со ниту една информација или фотографија од соблекувалната, но сега го зададоа „завршниот удар„. Репрезентацијата на Франција ја освои својата петта светска титула со трумфот на мундијалот во Катар, па Никола Карабатиќ и другарите со селфи во соблекувачната ја прославија новата светска круна.

Кајли Миног за крај на мундијалот

kajli minog

Како и по секој многу важен натпревар овие 18 дена, организаторот - Катарскиот олимписки комитет подговтува и музички спектакл по завршувањето на вечерниот натпревар. Вечерва по церемонијалот на свеченото затворање, некаде околу 22:30 по катарско време (20:30 по средно европско) концерт во „Лусаил арната„ ќе одржат Мани Хофман, Тајо Круз и Кајли Миног.

Повеќе...

Дефиниран конечниот пласман на мундијалот

Qatar vs France 150201Qatar 2015 M88 QAT vs FRA- OG36981 xlarge

По завршувањето на финалниот натпревар, познат е дефинитивниот пласман на 24 светско првенство. По двете титули во 2009 и 2011 година и лошиот пласман во Шпанија во 2013 година, Франција ја врати титулата во свое сопствеништво и со пет круни е водечка на вечната листа на светските ракометни првенства за мажи. Македонија со деветтото место го оствари најдобриот пласман на светските првенства.

Повеќе...

Четврто злато за Омејер, Фернандез и Динар

Qatar vs France 150201Qatar 2015 M88 QAT vs FRA- HOR8014 xlarge

Победата на француската репрезентација претставува рекордна петта нивна светска титула, а и инвидуалните постигања се исто така за историјата. Клод Онеста ја освои третата светска круна и го мина неговиот претходник Даниел Костантини. Тјери Омејер и Жером Фернандез по четврт пат освоија светско првенство откако и двајцата ја имаат колекција (2001, 2009, 2011, 2015). Истиот број на медали ги има и Дидие Динар, но ова му е прва мундијалска како дел од стручниот штаб.

Повеќе...

Познати првите учесници во олимписките квалификации

Qatar vs France 150201Qatar 2015 M88 QAT vs FRA- MA27892 xlarge

По завршувањето на финалниот натпревар на 24 светско ракометно првенство веќе е познато дека покрај домаќинот на наредните Летни Олимписки Игри, уште и светскиот првак Франција ќе игра директно на наредната Олимпијада и ќе може да го брани златото освоено во Лондон. Останатите 10 учесници ќе се добијат на два начини. Откако ќе завршат континенталните првенства и победниците ќе изборат директно место.

Повеќе...