hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров: „Важна ни е победата, потребна ни е ширина во составот„

mkdizrael

Мечот со Израел од отворен карактер беше последен поздрав од македонската публика за нашите мундијалски херои, кои денес со истиот противник ќе се соочат во натпревар од затворен тип. Капитенот Кирил Лазаров пред новинарите ги изнесе своите импресии од мечот со огромен број на голови, кој сепак на крајот потврди дека има разлика помеѓу двете селекции:

Повеќе...

Офанзивниот фестивал го доби Македонија

10884747 10205603014017284 1721587796 n

Пријателски меч:

Македонија - Израел 39:37 (20:18)

Во половична исполнетост сала „Јане Сандански„ во Скопје, Македонија и Израел го одиграа првиот од двата пријателски мечеви со Израел на бившиот македонски селектор, Драган Џукиќ. Гостите со голот од контра на Стелмон, први поведоа. Сепак брзо возврати Наумче Мојсоски со гол за израмнување (1:1). Капитенот Лазаров првиот гол од седум метри го постигна во 5 минута за 2:2, но Леви со ефектен гол низ зоната на Македонија, брзо го врати израелското водство.

Повеќе...

Лемке со скршеница, нема да игра на мундијалот

lemke

Германскиот репрезентативец Фин Лемке доживеа скршеница на раката на вчерашниот меч на неговиот Лемго против Мелсунгем и нема да настапи на светското првенство во Катар. Неговата пауза ќе изнесува 6 до 8 недели и Германија на големиот самит остана без првиот избор за лев бек.

Претходно оваа селекција, која со вајлд-карта ќе патува на светското првенство, заради повреда остана без Михаел Краус и Холгер Гландорф.

Со години потсвесно се подготвуваме за ова првенство

kire-lazarov-dreso1

Пред пријателскиот натпревар против Израел, македонската ракометна реперзентација денес одржа средба со новинарите, на која капитенот Кирил Лазаров уште еднаш потенцираше колку е важен големиот настан кој следува, па и можноста за прв пат наш колективен спорт да обезбеди учество на летни олимписки игри:

Повеќе...

Краус повторно повреден, го пропушта мундијалот

OlympicsDay2Handball1icpa0vGxd l

Еден од најкреативните германски репрезентативци, кој во текот на кариерата често беше на удар на повредите, Михаел Краус нема да настапи на светското првенство во Катар во јануари 2015 година, од истата причина, повторно е повреден. Селекторот Дагур Сигурдсон го објави поширокиот список на кој ги нема Гландорф и Краус, а на нивните места се повикани Мартин Штробл и Тим Кнеул.

Повеќе...

Гландорф го пропушта мундијалот и остатокот на сезоната

glandorf

Иако Фленсбург го совлада Кил од 26:22 во последното бундеслигашко коло оваа година, потврдена е сериозноста на повредата на Холгер Гландорф, која ја заработи во вториот дел од овој натпревар. Десниот бек ја скина тетивата, поради што оваа натпреварувачка сезона е целосно загубена за него.

Ова е голем проблем и за германската ракометна репрезентација, бидејќи Гландорф беше еден од главните адути на оваа селекција на претстојниот мундијал во Катар во јануари наредната година.

ФОТО: Македонија доби ново дизајнирани дресови за мундијалот

dresovi 1

Македонската ракометна репрезентација на мундијалот во Катар ќе настапи во нови дресови, специјално дизајнирани за претстојниот голем настан. Во новиот дрес, нашите репрезентативци ќе одат по нови победи на меѓународна сцена.

Повеќе...

„Црвено-жолтите„ ја дознаа сатницата за групната фаза во Катар

OIPiOoTgEK5LTb-I0d4n5EoxHW4dKuEzzt3xrci 2dY

Македонската репрезентација ги дозна термините за натпреварите од групната фаза на Светското првенство во Катар. Најчесто ќе играме од 17 часот по средно европско време, а само против Тунис ќе се натпреваруваме два часа порано.

Повеќе...

Познат репрезентативниот список за Катар

kire-20141

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван го објави списокот на ракометари на кои смета за светското првенство во Катар во јануари 2015 година. Собирот на повиканите е закажан за 21 декември.

Повеќе...