hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ВИДЕО: Гонзало: „Поинаков сум од Штербик, утре играат „џинови„ за финале„

Media Day 150129Qatar 2015 Media Day Spain- OB22051 xlarge

По бронзата на последното европско првенство во Данска, шпанската репрезентација утврди дека без Штербик нивните голмани не се така одлучувачки како пред две години, кога Штербик беше главниот фактор за втората светска титула на шпанскиот национален тим. Гонзалл Де ла Варгас Перез и во клубот и во репрезентацијата покажува дека со поинаков стил на бранење може да се замени легендарниот голман на Вардар:

Повеќе...

ВИДЕО: Рокас: „Ние сме група на другари, селфито е изум на Агинагалде„

Spain vs Slovenia 150123Qatar 2015 M50 ESP vs SLO- B2 9287A xlarge

Серијата победи на репрезентацијата на Шпанија се заканува да го собори рекордот на Франција, која во Хрватска и Шведска на шампионатите во 2009 и 2011 година нанижа серија на континуирани победи. По девет триумфи во Шпанија пред две години, сега „црвената фурија„ има седум победи од исто толку натпревари. Алберт Рокас смета дека не се најдобри, но можат да ги победат и најдобрите:

Повеќе...

ВИДЕО: А. Душебаев: „За мене Арпад е најдобар, но Гонзало овој пат се докажа„

Spain vs Slovenia 150123Qatar 2015 M50 ESP vs SLO- VX17071 xlarge

Иако не настапи на мечот со Данска, ракометарот на Вардар, Алекс Душебаев е значаен дел од ростерот на Каденас прд одлучувачките натпревари. А сега доаѓа оној најтешкиот, најкомплицираниот, против Франција. Како да се победи скоро непобедливиот тим на Онеста, тим кого само еднаш во последната деценија загубил од шпанскиот состав. Душебаев верува и во младиот голман, Гонзало кој одлично го заменува Штербик:

Повеќе...

ВИДЕО: Марковиќ: „Ривера знае што прави, тој е најдобар во светот„

Qatar vs Belarus 150123Qatar 2015 M52 QAT vs BLR- DAZ4455 xlarge

Иако селекторот не би издвоил никого од своите, бившиот ракометар на Металург, Жарко Марковиќ има немерливи заслуги за прогресот за време на турнирот и пласманот во полуфиналето. Неговите голови во клучните моменти и против Австрија и против Германија, му дадоа „крилја„ на својот тим и со тоа беше полесно да се победува. Марковиќ го велича и големиот тренер Ривера, која уште еднаш потврди дека знае да избере вистински момент кога да предводи еден клуб и една селекција:

Повеќе...

ВИДЕО: Биглер: „Ривера внесе многу нови работи во оваа катарска селекција„

Croatia vs Poland 150128Qatar 2015 M77 CRO vs POL- U8Y6928 xlarge

Кога со Богдан Вента во 2007 година освоија сребро на светското првенство во Германија, се чинеше дека полјаците ќе отворат победоносен циклус во годините кои следат. Истото сега може да се каже со оваа Полска, водена од германскиот тренер Михаел Биглер. Најверојатно нема да може да смета на Лијевски заради повреда, но на мечот со Катар, бело-црвените пак ќе го имаат цврстиот дефанзивен блок, сочинуван од двометрашите и голманот Славомир Шмал:

Повеќе...

ВИДЕО: Јуркиевич: „Со одбрана ги надополнуваме офанзивните лимити„

Croatia vs Poland 150128Qatar 2015 M77 CRO vs POL- AH 1565 xlarge

Малкумина очекуваа ваков рецепт на полската репрезентација за да се стигне до полуфиналето. Цврста одбрана, максимално користење на брзите крила и долгата клупа. Голема врлина на момците на Биглер е што ги познаваат своите врлини и маани и работат на таа основа за да се подобрат:

Повеќе...

ВИДЕО: Карачиќ: „Промашените зицери ни ја однесоа победата„

Croatia vs Poland 150128Qatar 2015 M77 CRO vs POL- U8Y6672 xlarge

Ракометарот на Вардар, Игор Карачиќ е еден од трагичарите и неговиот нереализиран зицер на крајот од мечот ја однесе надежта дека репрезентацијата на Голужа пак ќе влезе во големата четворка. За прв пат откако бившиот капитен дојде за селектор, Хрватска не влезе во голема четворка, а според Карачиќ причина за тоа се нереализираните зицери во текот на целиот меч, посебно кога се „кршеше„ резултатот:

Повеќе...

ВИДЕО: Дувњак: „Тажни сме, второто полувреме не беше задоволително„

Croatia vs Poland 150128Qatar 2015 M77 CRO vs POL- VX22190 xlarge

Денес хрватските медиуми „фрлаат дрва и камења„ по селекторот Голужа и нивните „каубои„. Брзо се забораваат медалите и успесите од претходните големи приредби, но настапот во Доха не може да ги задоволи љубителите на ракометот. Тагата и горчина ја отслика и ракометарот на Кил, Домагој Дувњак:

Повеќе...

Кој е магионичарот на катарската клупа?

valero

Најтрофејниот ракометен тренер на сите времиња, Валеро Ривера пишува историја на клупата на Катар. Човекот роден во Сарагоза пред 61 година, најнапред го покори клубскиот, а сега доминира со репрезентативниот ракомет. Ривера го водеше „дрим тимот„ на Барселона и освои 6 европски титули, 5 титули на Купот на Купови, 1 Куп на ЕХФ, 5 Суперкупа на Европа, 12 АSOBAL лиги, 10 Купа на Кралот, 11 ASOBAL Суперкупа, 5 ASOBAL Купа, 13 Купа на Каталонија и 7 лиги на пиринеите, 1 злато и 1 бронза со Шпанија на светските првенства.

Повеќе...

ФОТО: Продолжуваат оргиналните прослави на шпанците

spanija rakomet

Спонтано или однапред подготвено? Светските ракометни прваци, репрезентативците на Шпанија од натпревар во натпревар победуваат и измислуваат начин на прослава на триумфот. Потоа фотографиите од соблекувалната преку социјалните мрежи и медиумите стигнуваат во јавноста и го обиколуваат светот.

Повеќе...