hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Кире Лазаров е петти најдобар стрелец на европското првенство

kire0

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров првенството во Полска го заврши на петтото место на листата на стрелци со 42 постигнати гола. Вистинска штета што не можеше да игра уште два натпревари како останатите, инаку веројатно ќе беше прв стрелец, по вторпат по подвигот во Србија во 2012 година.

Најдобар стрелец на Европското првенство е Валеро Ривера од Шпанија со 48 гола. На втората позиција се најде Германецот, Тобијас Рајхман со 46 гола, па Кристијан Бјорнсен од Норвешка со 45. Дејан Манасков е на 13 место меѓу најдобрите стрелци со 32 постигнати гола.

Share