hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Македонија на Олимписки квалификации по поразот на Норвешка

EHF EURO 2016 Norway-Germany-5655
0

По одигрувањето на првото полуфинале на Европското првенство во ракомет во Полска, македонската ракометна репрезентација оди на априлските квалификации за место на Олимпијадата во Рио. Германската победа над Норвешка со 34-33 широко ни ги отвори вратите кон сонот, а сега ние треба да го зграпчиме.

 

Полска, Чиле и една селекција меѓу Египет и Тунис ќе бидат наши противници веројатно во Полска во април. Две од четири селекции ќе се пласираат на Олимписките игри.

Кога не успеавме во Гетеборг пред четири години, сега е историската шанса на оваа генерација.

 

 

ФОТО: Филип Вирановски

Share