hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Шпанија пресилна за младата Македонија, прв пораз на МИ во Оран

mkd esp

Македонија - Шпанија 22-31 (8:14)

Во третиот натпревар на Медитеранските игри во Оран, македонската машка ракометна репрезентација доживеа убедлив пораз во дуелот против селекцијата на Шпанија.

Повеќе...

Македонија промаши пенал за победа против Алжир, но покажа зрелост и карактер

mak-rakomet-makedonija-chile-10012021-9772

Алжир - Македонија 24:24 (15:15)

Ракометната репрезентација на Македонија на Медитеранските игри во Алжир одигра многу интересен и крајно неизвесен меч против домаќинот Алжир, кој на крајот заврши нерешено 24:24 (15:15).

Повеќе...

Лазаров: Ме радува што ја завршив кариерата на највисоко ниво!

кинг кирил

Освои 18 шампионски титули во четири различни земји, 19 национални купови, Лигата на шампионите, најдобар стрелец е во ракометната историја и прв играч кој станал најдобар стрелец на Европски и Светски првенства. За репрезентацијата на Македонија, со која беше на 14 големи натпреварувања, одигра 236 натпревари и постигна 1728 голови. Фигура и легенда која тешко некој ќе го надмине. Неговото име е големиот Кирил Лазаров, најголемата спортска икона на својата земја.

Повеќе...

Убедлив старт на Медитеранските игри, Македонија на Лазаров ја разби Грција!

mkd - grcija

Македонија - Грција 39:21 (20:13)

Најдобрата македонска репрезентација во својот прв натпревар на Медитеранските игри во Оран, Алжир, триумфираше убедливо над Грција со 39:21. Момците на Лазаров играа полетно и атрактивно и до врв ја наполнија грчката мрежа.

Повеќе...

ФОТО: Лазаров неприкосновен стрелец во Европа во модерната ера!

kirels

Македонската ракометна легенда, Кирил Лазаров стави крај на кариерата, а според бројките може да се заклучи дека е најдобар стрелец во Европа во последните дваесет сезони.

Повеќе...

Македонија од вториот шешир ја чека мундијалската ждрепка

ehf euro 2023

Македонската машка ракометна репрезентација на втори јули ќе ги дознае противниците во групната фаза на Светското првенство во Полска и Шведска во 2023 година. Во главна улога ќе бидат поранешните ѕвезди Славомир Шмал и Магнус Висландер кои ќе бидат задолжени за извлекувањето.

Повеќе...

Лазаров ги избра шеснаесетте патници за Оран

lazarov MI

Селекторотот на машката ракометна репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров ги одбраа шеснаесетте ракометари што ќе настапат на Медитеранските игри во Оран, Алжир.

Повеќе...

Лазаров: Горд сум на постигнатото и чест ми е што играв во Нант и Франција!

kup na Francija 4

Поранешниот македонски селектор Раул Гонзалез и неговите играчи не дозволија волшебно збогување од активното играње на Кирил Лазаров. Македонскиот репрезентативен капитен пред само два дена се збогуваше од публиката во Нант, па очигледно финалето со ПСЖ дојде и пребрзо за него и неговите соиграчи.

Повеќе...

ПСЖ го освои Купот на Франција, Лазаров во легендарниот „Париз Берси“ ја заврши кариерата

kup na Francija 2

Нант - ПСЖ 31:36 (13:18)

Првакот на Франција, ПСЖ е освојувач на Купот на Франција, откако во финалето беше подобар од освојувачот на Лига Купот, Нант со 36:31. Дуелот пред 20.000 гледачи во Париз донесе доминантно издание на „светците", кои не дозволија драма во финишот. Нашиот Кирил Лазаров го одигра последниот натпревар во својата кариера, неговата екипа имаше одлично отворање и еден добар период во вториот дел, но сепак екипата на Раул Гонзалез одигра поконзистентно и заслужено се радуваше.

Повеќе...

ВИДЕО: Како избрани соиграчи, тренери и пријатели го испратија Лазаров во пензија

лазаров пораки

Кирил Лазаров на величествен начин стави крај на богатата кариера, во која освои речиси се што можеше да се освои. Неговото име ќе остане запишано како најголем во историјата на македонскиот ракомет, но и како рекордер во ракометна Европа со достигнувања што останатите уште долго ќе се мачат да ги остварат.

Повеќе...