hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Шпанија со „ветер в грб„ скоро во полуфинале

aginagalde 5

Австрија - Шпанија 27:28 (12:14)

Многу изедначено се одвиваше целото прво полувреме во мечот на Австрија и Шпанија. Иако светскиот првак преку Ривера и Канељас поведе со 3:0, австријците брзо се вратија во мечот. Бразилецот со австриски пасош Сантош и Херман го вратија тимот на Јоханесон во нерешен резултат, а Силаги во 21 минута им донесе и прво водство на австриците. Дури и подобар впечаток оставија белите, се додека Каденас ги врати во игра Канељас и Раул Ентрериос.

Повеќе...

Ангеловски: „Евтино ја продадовме националната гордост„

brance 20

Меѓу најразочараните ракометари од поразот од Исланд беше Бранко Ангеловски кој го „отвори срцето„ по мечот со Исланд и говореше во микс-зоната. Тој се осврна на целиот процес кој му претходеше на европското првенство, а не само на мечот со Исланд:

Повеќе...

ФОТО: Андреј Голиќ и Филип Гарден на мечот Македонија - Исланд

menadzer

Како и на секој ракометен ден од европското првенство, така и денес голем број познати ракометни фаци, ракометни стручњаци и експерти беа присутни на трибините во Хернинг и Архус. Денес во „Јуске Банк Боксен„ арената, мечот на Македонија со Исланд го следеше менаџерот на Кирил Лазаров, французинот Андреј Голиќ во друштво на француски пријатели и тренерот на ПСЖ, Филип Гарден.

Повеќе...

Веројатно 5 место во групата и 9,10 на шампионатот

danska-makedonija-10

По поразот од репрезентацијата на Исланд се поизвесно е дека пласманот на нашата репрезентација ќе биде класифициран во долниот дел од групата од 5 до 12 место. Ако Австрија не направи некое чудо, тогаш оваа репрезентација ќе биде последна шеста во 1 четвртфинална група во Хернинг, а ние ќе го заземеме петтото место.

Повеќе...

„Рибарите„ пак не фатија во нивната мрежа

 

danska-makedonija-22

Европско првенство - 1 четвртфинална група (2 коло)

Македонија - Исланд 27:29 (11:14)

И покрај повредите на Лазаров, В. Маркоски и Ојслески, нашиот тим во комплетен состав го дочека мечот со стариот познаник и должник, Исланд. По 80 секунди игра, Кирил Лазаров го пронајде Дејан Манасков, кој како втор пивотмен го отвори резултатот. Капитенот од првиот обид ефектно ја погоди мрежата на Густафсон аз 2:0. Нашиот добар почеток го потврди изнудениот седмерец од Стоилов и голот на Лазаров за 3:0 во 6 минута. Наубавата акција ја изведоа Лазаров и Георгиевски, кои му „сервираа„ цепелин на исланѓаните.

Повеќе...

Георгиевски: „Побрзи се, но и играат послаба одбрана од Унгарија„

mkd-ceska-6

Гоце Георгиевски е еден од нашите ракометари кои најмногу останаа импресионирани од силата на Исланд на мечот со Австрија. Во живо во арената во Хернинг останаа нашите ракометари за на лице место да се уверат во квалитетите на скандинавците, а потврдата за нивната сила стигна и вчера на следењето на видео материјалите кои му претходеа на вечерниот тренинг

Повеќе...

В. Маркоски: „И да ме боли, ќе играм со Исланд„

mkd-hun-2

Нашиот одбранбен столб Велко Маркоски и покрај тешките денови по мечот со Унгарија, ќе биде подготвен за мечот со Исланд денес од 16 часот. Тој по мечот со Часар, Лекаи, Путич, Миклар и другарите почувствува болка и мораше да замине на дополнителни прегледи во болницата во Хернинг.

Повеќе...

Исланд не сме го совладале од јуни 2008 година

19

Како и против Унгарија, така и против Исланд не се сеќаваме многу на позитивни натпревари, а често сме играле против нив. Тоа е најмалата земја со која сме играле на големо натпреварување, минатата година во Шпанија, а најчесто сме играле во бараж мечеви за пласман на европско и светско првенство.

Повеќе...

ЕХФ делегираше чешки судии за мечот со Исланд

mkd-hun-8

Петтото делегирање од европската куќа на ракометот со нетрпение се очекуваше, откако РФМ јавно покажа незадоволство за начинот на кој што белоруските судии си ја завршија работата на мечот против Унгарија. Овој пат чешки делители на правдата ќе го водат мечот од второто коло од четвртфиналната група во Хернинг меѓу Македонија и Исланд утре од 16 часот во „Јуске Банк Боксен„ во Хернинг.

Повеќе...

ФОТО: Магнус Висландер предизвика внимание во Архус

vest1

Најдобриот шведски ракометар на сите времиња и еден од најдобрите светски ракометари Магнус Висландер, за прв пат се појави во Архус, откако шведската репрезентација се пресели од Копенхаген близу 200 километри јужно. Тој веќе неколку години работи како коментатор на шведското радио и професионално си ја извршуваше својата задача за мечот Шведска - Русија.

Повеќе...