hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Скоро десет години сме без победа против Унгарија

lazarov so ungarija

Една од репрезентациите со кои Македонија најчесто играла од своето осамостојување е токму Унгарија (12 пати). Со овој противник сме воделе битки во квалификации за европско или светско првенство, неколку бараж мечеви, еднаш сме играле и на завршен турнир на европско првенство (Италија 1998), а еднаш влогот беше Олимпијадата во Лондон.

Повеќе...

ВИДЕО: Раул Ентрериос: „Пречесто играме со Македонија„

raul entrerios 2

Откако вчера изутрина пристигнаа од Алборг во Хернинг, светските прваци шпанците во главата ја имаат подготовката за мечот со Данска вечерва. Но ако со домаќинот на првенството можат да се сретнат и во хипотетичко финале, за „црвената фурија„ мечевите со Австрија и Македонија се „виза„ за влез во четворката која ќе се бори за медали. Ракометарот на Барселона Раул Ентрериос беше задоволен од одиграното до сега и потврди дека со македонскиот ракомет има контакти многу често во последно време:

Повеќе...

ВИДЕО: Ангеловски: „Обезбедивме втора фаза без четири ракометари„

68613 472290666208442 820557735 n

Во нашиот табор никој не ни помислива да се задоволи со тоа што го направија ракометарите во досегашните 7-8 дена на европското првенство, но и свесни се дека со милион проблеми ја обезбедија оваа втора фаза. Бранислав Ангеловски ја велича менталната снага и другарството во оваа група на ракометари, која излезе на површина можеби и кога многумина не веруваа во оваа репрезентација:

Повеќе...

Часар: „Наша шанса се мечевите со Македонија и Австрија„

gabor casar

„Моторот„ на унгарската репрезентација и најдобриот нивни разигрувач Габор Часар за Сител ТВ јасно кажа кои се целите на Унгарија на Лајош Мочаи во оваа четвртфинална група. Со Данска во Скандинавија тешко кој може да биде фаворит, па унгарците со еден пренесен бод од групата во Алборг се во денешниот меч со Македонија и оној во понеделник со Австрија гледаат шанса за бодови и што е можно подобар пласман

Повеќе...

Ристовски: „Зошто да не падне уште една црна традиција„?

makedonija-prv-trening-6

Сигурно со засилен морал по одлични две партии во првата групна фаза и два часовници како играч на натпреварот, Борко Ристовски има нескриен „апетит„ за уште некоја победа до крајот на турнирот. Не го плашат ниту лошите бројки на статистиката, кои велат дека со Унгарија секогаш сме имале проблеми и никогаш не сме ја елиминарале во двомеч или победиле на големите приредби:

Повеќе...

За Србија и Црна Гора првенството заврши

karabatic 6

Последните два натпревари од групната фаза беа кобни за двете репрезентации кои ни беа спаринг партнери пред самото европско првенство. Откако Полска минимално ја совлада Русија, Србија на Матиќ и Периќ беше принудена да ја победи Франција за да остане на турнурот од групата на смртта во Архус. Но психолошката бариера очигледно беше преголема.

Повеќе...

Белоруски судии за мечот со Унгарија

belorusiki sudii

По обичај на нешто под 24 часа пред одигрувањето на мечевите, ЕХФ ги исфрла имињата на официјалните лица. По германски, романски и француски пар, на Македонија ќе им судат белоруси. Имено за мечот со Унгарија, кој за нас значи четврт официјален меч во Данска, делегирани се Гуско и Репкин, кои судеа на само еден натпревар до сега на турнирот.

Повеќе...

Лазаров убедливо прв стрелец по групната фаза

Lazarov

Капитенот на македонската ракометна репрезентација со 27 постигнати гола на првите три меча од А групата на европското првенство е најдобар стрелец на целиот турнир. По 24 одиграни натпревари на целото првенство, само четворица ракометари постигнале преку 20 гола, од кој едниот тука го завршува турнирот. Леворакиот македонски бомбаредер има 27 гола од 51 удар, со процент на реализација од 53%. Лазаров по првите три натпревари од групната фаза во Ниш на последното европско првенство имаше 21 гол на мечевите против Шведска, Германија и Чешка. Тој има и 10 асистенции по првата групна фаза.

Повеќе...

ВИДЕО: Димовски: „Од поразот во Гетеборг од Унгарија, многу научивме„

1016494 472290836208425 584721903 n

Денес македонската репрезентација покрај претпладнето кое главно одмораше, попладнево имаше двојна сесија на подготовка за мечот со Унгарија, со кој утре ја отвораме втората фаза. Најнапред видео материјали од настапот на момците на Мочаи во првите три средби во Алборг, а потоа и тренинг во помалата салата во Хернинг и тоа од 18 часот. Еден од најискусните во нашиот табор Ванчо Димовски се присеќа на последното соочување со Унгарија во олимписките квалификации во април 2012 година во Шведска:

Повеќе...

Начевски и Николов по втор пар судеа на ЕУРО 2014

nikolov i nacevski 2

На македонскиот судиски пар Николов - Начевски им беше доверена арбитражата на одлучувачкиот меч за место во втората групна фаза од Ц групата во Архус, помеѓу Русија и Полска. Тоа беше втора арбитража на скопските судии на овој шампионат по мечот Шведска - Белорусија од второто коло во Копенхаген.

Повеќе...