hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Билал Шуман - нераскинливо поврзан со Македонија

sum1

Повозрасните љубители на ракометот сигурно се сеќаваат на брзоногото крило од Сараево, Билал Сарач, кој дел од кариерата во доцните осумдесетти ги помина во дресот на битолски Пелистер. 45 годишниот Шуман сега работи како асистент тренер во данскиот гигант Колдинг, кој игра и во Лигата на шампионите. И додека работи од пред некој ден во нормален тренажен процес со Каспер Хвидт, Јоаким Болдсен, Ларс Јакобсен, Ким Андерсон (во овој момент повреден), Шуман има своја скаутинг програма која ја користат шест репрезентации на европското првенство, меѓу нив и македонската репрезентација.

Повеќе...

Лазаров на врвот и по пет натпревари

kire 21

Зад нас се 36 натпревари и преостануваат само уште 9 до крајот на европското првенство. По пет одиграни средби на сите репрезентација кои продолжија во втората фаза, капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров сеуште е во водство на врвот на листата на стрелци.

Повеќе...

Фуриозната Полска ги декласира швеѓаните

lijewski

Полска - Шведска 35:25 (15:12)

На сосема неочекуван начин со доминантно второ полувреме, Полска ја декласира Шведска и ја исклучи од борбата за полуфиналето. Никој не предвидуваше такво сценарио откако во првото полувреме, жолто-сините подобро го отворија натпреварот. Со добра игра во одбрана и лесни голови на Калман и Јохан Јакобсон, момците на Штафан Олсон поведоа со 5:1 до тајм-аутот на Михаел Биглер.

Повеќе...

Летонци за мечот со Шпанија

sudii 2201

Во првиот утрешен термин мечот во Хернинг меѓу Македонија и Шпанија ќе го судат летонските судии Столаровс и Лицис. Тие за прв пат му судат на нашиот национален тим на официјален натпревар. Делегат на ЕХФ е Апронен од Финска, а контролор Зајна од Полска.

Повеќе...

Франција и Хрватска како на тренинг

honrubia

Олимпискиот првак Франција со денешната победа остварена во Архус против Белорусија е многу блиску до полуфиналето на Европското првенство. Францускиот тим славеше триумф над Белорусија со 39:30, додека во првиот натпревар од втората четвртфинална група, Хрватска ја победи Русија со 33:25.

Повеќе...

Со Шпанија, три меча и три порази

mkd-isl-1

Историјата не ни нудела можност често да се среќаваме со Шпанија, главно заради фактот, што тоа е репрезентација која не игра многу често квалификации, а на големите приредби вообичаено стигнува подалеку од нашиот национален тим. Единствено во Србија на последното европско првенство, нашиот пласман беше близок со оној на „црвената фурија„ Тогаш ние бевме петти, а Шпанија на Ривера четврта. Три пати во историјата сме играле меѓу себе, со исто толку победи на шпанската репрезентација.

Повеќе...

Никола Марковски на местото на Ангеловски

markovski

Селекторот Ивица Обрван ја најави замената во протоколот за утрешниот меч. По одлуката да не го пријави Бранко Ангеловски, извесно е беше дека Македонија ќе пријави три кружни напаѓачи и дека Никола Марковски ќе биде по втор пат во ростерот, овој пат за мечот со Шпанија.

Повеќе...

Лазаров не тренираше, Миркуловски и Јоноски со половина „гас„

danska-makedonija-51

Последниот тренинг кој е подготовка за мечот со Шпанија утре во 16 часот не носи пријатни вести за нашата репрезентација. Кирил Лазаров против Исланд играше со таблети против болка по повредата на десната препона која го мачи веќе 3-4 дена. Имено капитенот го пропушти тренингот пред мечот со Исланд, но „стегна заби„ и одигра одличен натпревар.

Повеќе...

Обрван нема да го повикува Ангеловски додека е тој селектор

1012364 471828769587965 645867074 n

Првата реакција по вчерашната изјава на Бранко Ангеловски дојде пред денешниот тренинг на кој битолчанецот редовно тренираше, но не беше дел од тактичката подготовка за мечот со Шпанија. Причината ја обелодени селекторот Ивица Обрван:

Повеќе...

ВИДЕО: Каденас: „Пасијата на мак-ракометот ја запознав во 2009 година„

manolo cadenas 1

Од пред неколку месеци Маноло Каденас е селектор на светскиот првак Шпанија, откако по истекот на договорот Валеро Ривера замина за Катар. Актуелниот тренер на полската екипа Висла Плок, напоредно ја извршува и селекторската функција, а ова е прв голем турнир за него. Тој не запозна со ставовите за нашиот ракометен тими, како и за репрезентацијата која ја има во свои раце:

Повеќе...