hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Магично второ полувреме на Полска и голема „коцкеста„ победа

hrvatska slavlje rukomet getty

Два фантастични натпревари ја одбележаа првата половина од денешната програма, која ги затвора прелиминарните групи на европското првенство. Подмладената Полска на Михаел Биглер се надмина себе си и со серија од 10:2 на почетокот на второто полувреме од - 4, се доведе во ситуација комотно да го приведе мечот со Русија кон крај.А момците на Олег Кулешов одиграа перфектно прво полувреме. 40 годишниот Левшов бранеше фантастично, а Атман разигруваше и погодуваше во ист момент.

Повеќе...

ФОТО: Лазаров ги пречека клубските другари во Хернинг

sp3

Трите репрезентации кои ги освоија првите три места во Б групата која се играше во Алборг од утринава се во Хернинг. Шпанија, Унгарија и Исланд направија преместување по шест дена во Алборг и надежта на секоја од оваа селекција е што е можно подолго да остане во градот каде ќе се играат завршните натпревари.

Повеќе...

ВИДЕО: Како е кога Борко „ќе ја спушти ролетната„

borko-614x400

19 интервенции и плус онаа последната клучна, но откако истече времето за напад на австријците, го прават Борко Ристовски наш херој од мечот со Австрија.

Повеќе...

ВИДЕО: Вилбек: „Мојсоски ви недостига, Чешка потрфли со Австрија„

ulrik-vilbek-615x400

Еден од најценетите тренери во светот на ракометот Улрик Вилбек веднаш по завршувањето на првата групна фаза на европското првенство ја анализираше нашата група во Хернинг и крајниот исход. Тој добро знае дека со исклучок на неговата репрезентација сите останати беа многу слични по квалитет:

Повеќе...

ВИДЕО: Ангеловски: „И во собите го подготвувавме овој меч„

brance

Ракометарот со најмногу настапи од учесниците на европското првенство и пред мечот беше непоправлив оптимист дека сме подобар противник од Австрија и покрај нивниот напредок и нашите изостаноци, остана на својот став и по мечот. Тој и кога противникот го сврте резултатот не губеше надеж и пресвртот пристигна:

Повеќе...

Сите три меча Македонија ќе ги игра од 16 часот

1522168 473405862763589 1974896865 n

Сите три натпревари од втората фаза Македонија ќе ги игра во терминот од 16:00 часот во „Јуске Банк Боксен„ арената. Прв противник на „црвено-жолтите„ во вториот круг ќе и биде Унгарија, натпреварот се игра во Хернинг, а стартот е закажан за 16 часот. Во второто коло на 20-ти јануари, Македонија се соочува со Исланд, меч што почнува исто така во 16 часот додека во последната рунда играме со Шпанија.

Повеќе...

ВИДЕО: Ристовски: „Беше исцрпувачко, ова веќе е голем успех„

borko

Кога најмногу требаше и сите го прозиваа, Борко Ристовски одговори на предизвикот и одигра легендарни 60 минути против Австрија, без кои сигурно немаше ни да помислиме на победа, а камо ли да ја издвојуваме. Логично по мечот сите погледи беа свртени кон него, неговата подготовка за мечот, мотивацијата и деталното скаутирање на секој од австриските ракометари:

Повеќе...

Јоноски: „Пресреќен сум, едвај го поднесов последниот напад„

jonnn

Еден од неуморните борци во играта во одбрана Ацо Јоноски едвај го дочека крајот да го прослави големиот успех со соиграчите кои заеднички го создадоа во текот на овие денови во Данска. Јоноски призна дека низ него поминале големи емоции во последните моменти од мечот

Повеќе...

Пецаковски: „Инфаркт победата е уште послатка„

trening pred HUN borko

Битолчанецот Дејан Пецаковски за прв пат игра на големо натптреварување и знае дека искуството од ваквите турнири е немерливо. Сепак задоволството по остварената цел беше поголемо од тактичко-техничките детали по натпреварот. Драматиката како да е наше второ име и никој не памети кога последен пат сме играле важен меч, а да не решава една топка или еден напад „Навистина не знам што би кажал, пресреќен сум.

Повеќе...

ФОТО: Славјето од соблекувалната ја обиколи Македонија

od-soblekuvalna-615x400

Конечно успеавме да забележиме една голема победа и затоа радоста низ цела Македонија е неизмерна. Замислете како им е на ракометарите на кои им падна „камен„ од срце и успеаа да им наметнат комплекс на австријците со трета победа во исто толку меѓусебни соочувања на официјалните средби.

Повеќе...