hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Интервјуа

05.07.2014 Антена

kirea1

Ако љубовта се чита од очите, тогаш зборовите се излишни. Еден поглед зборува сe. Таа умее да препознае кога му е потребен одмор да ја поврати својата енергија. Тој го знае вистинскиот миг да ја поведе со себе на долги прошетки покрај морето. Македонската ракометна гордост Kире Лазаров ја запознал својата сопруга Љубица, кога имал 17 години. Поради неговата професија, живот им е исполнет со патувања. Живеејќи според мотото дека „жената се грижи за домот и семејството, а структурата ја поставува мажот", секоја промена не им го нарушува мирот. Напротив за нив таа е само новоискуство со повозбудливи мигови. Од минатата година нивниот дом се наоѓа во Барселона, поради ангажманот на Kире во најелитниот ракометен европски клуб со истоимен наслов. Градот во кој како што велат, животот личи на бајка.

Повеќе...

04.07.2014 www.vistina.mk

kire2-650x531

По завршувањето на долгата и исцрпувачка сезона во Шпанската ракометна лига и Лигата на шампионите со неговата Барселона и одигрувањето на ракометниот бараж двомеч со Грција за пласман на СП во Катар 2015 година, македонскиот ракометен „Моцарт" , Кире Лазаров го затекнавме на заслужен одмор во Скопје. Неговата пауза ја искористивме да му поставиме десеттина прашања, на кои нашата ракометна „златна седумка" со задоволство одговори, а ние ги преточивме во ексклузивно интервју за читателите на Вистина.мк.

Повеќе...

03.11.2013 www.derbi.mk

derbi

„Не ми е на крај на памет да се откажам од репрезентацијата„

Пријателскиот натпревар на Македонија со Црна Гора што го добивме со 26:21 го означи стартот на подготвките на државниот тим за настапот на ЕП во Данска, каде што сме во група со домаќините. Капитенот Кире Лазаров постигна осум гола во мрежата на Црногорците кои исто така ќе играат во Данска, но во групата Д, а победата беше надополнета со добар учинок и од другите репрезентативци. За време на собирот на селекцијата, порталот „Дерби„ ја искористи шансата да поразговара со Лазаров на повеќе актуелни теми од светот на ракометот.

Повеќе...

04.10. 2013 Balkan-handball

balkan04102013

Лазаров: „Ова е прав момент да се обезбеди ракометната иднина„

Во најновото опширно интревју за специјализираниот портал „Balkan-handball„ Кирил Лазаров говореше за првите два месеци минати во Барселона, за првите два трофеи, за слоганот Барса - повеќе од клуб. Но како и секогаш се осврна и на македонскиот ракомет, на ремито со Вардар во Скопје, на победата на Металург над ПСЖ и секако на репрезентацијата.

Повеќе...

15.07.2013 marili.com.mk

marili2a

Лазаров: „Јас живеам за ракометот„

Во опширно интревју за www.marili.com.mk новиот член на Барселона, Кирил Лазаров говори 360 степени за сите негови актуелни теми, за неговата најголема љубов - ракометот, за звездените и тешките моменти, за подемите и падовите.

Повеќе...