hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров: Не ја забораваме Грција, сега Јапонија ни изгледа како светски првак

kirenovdres

Пред уште еден голем настан, Ракометната федерација на Македонија и своите партнери ги промовираа новите дресови на сениорската репрезентација. Капитенот Лазаров на церемонија позираше со новиот дрес, но и го најави Светското првенство во Германија и Данска.

Повеќе...

Промовиран новиот дрес на македонската ракометна репрезентација

nov dres

Денес, во продавницата „Д-спортска опрема", која се наоѓа во склопот на спортската арена „Филип Втори" и е официјален партнер на македонската репрезентација, промовирани се новите дресови на македонската ракометна репрезентација.

Повеќе...

Лазаров: Ќе му се понудам на Раул, ако треба ќе играм среден бек

39646747641 b3efd871c2 b

По поразот на македонската репрезентација во Кожани, попладнево нашиот национален тим се собра во хотелот „Александар Палас". Во видно помирен амбиент машката сениорска репрезентација ја имаше првата средба, па потоа и првиот тренинг.

Повеќе...

Репрезентативците ја започнаа мундијалската мисија

42747805241 8c019f5ac8 b

Попладнево во хотелот „Александар Палас" беше означен стартот на подготовките на ракометната репрезентација за претстојниот Мундијал во Германија и Данска. Селекторот Раул Гонзалез ќе пристигне утре во нашата земја, па денешниот прв тренинг же го води кондицискиот тренер, Кристијан Кајчевски.

Повеќе...

Два теста меѓу Македонија и Србија пред Мундијалот во Германија и Данска

24990471977 3f787fbce8 b

Во организација на Рaкометната федерација на Македонија, ќе се одиграт пријателски натпревари помеѓу машките сениорските ререзентации на Македонија и Србија во рамки на подготвителниот период за СП 2019 во Германија и Данска.

Натпреварите ќе се одиграат на 4 и 5- јануари во спортскиот центар „Борис Трајковски" во Скопје. Првиот пријателски натпревар е од отворен тип и влезот е слободен. Вториот натпревар ќе се одигра зад затворени врати.

Ракометната Федерација на Македонија ги покани сите љубители на македонскиот ракомет да бидат дел од овој подготвителен период на Македонија и да дадеме подршка за претстојното СП 2019.

Раул го скрати списокот за подготовките за Мундијалот

28874170958 19168caee0 b1

Селекторот на Македонската сениорска репрезентација г-дин Раул Гонзалез го објави списокот на ракометари повикани за подготвителниот период за претстојното СП 2019 во Германија и Данска. Од првичниот список отпаднаа Јане Цветкоски, Немања Прибак, Никола Маркоски, Филип Миркуловски, Гоце Ојлески и Марко Мишевски.

Повеќе...

Раул го објави поширокиот мундијалски список

28904078858 29e904a365 b

Селекторот на машката сениорска репрезентација Раул Гонзалез, го објави поширокот список на ракометари за престојното СП во Германија и Данска. На негo се наоѓаат 28 ракометари, од кои селекторот ќе ги одбере најдобрите кои ќе ги пријави за натпреварите во јануари 2019 година.

Повеќе...