hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров: Бахреин е поквалитетен ривал од Јапонија

kire-lazarov-i-mitrevski

Утрово репрезентативците се подготвија за единствената тренинг сесија пред натпреварот со Бахреин. Селекторот прв се појави и одговорно реферираше како националниот тим го смени чипот од Јапонија н Бахреин. Капитенот Лазаров, предупреди дека утрешниот дуел со Бахреин ќе биде потежок за „црвено-жолтите" од мечот со Јапонија бидејќи противникот е поквалитетен во однос на „самураите".

Повеќе...

Лазаров: Победивме убедливо, но лично не ми се допаднаа некои работи

mkd-japonija-8

Капитенот Лазаров по победата над Јапонија истакна дека е задоволен од резултатот но и дека во селекцијата се чувствува недостаток на квалитет кој може да се надополни со патриотизам и национален набој.

Повеќе...

Mакедонија премоќна за Јапонија за позитивен старт на Мундијалот

mk-jap

Македонската ракометна репрезентација со победа над Јапонија од 38:29 го почна Светското првенство во Германија и Данска, Борко Ристовски имаше брилијантна партија со 20 одбрани. Момците на Раул Гонзалез беа концентрирани во текот на целиот меч, одиграа речиси без пад, функционираа сите позиции во нападот, а на голот одлична партија имаше Борко Ристовски.

Повеќе...

Мундијалот е прва наша шанса за Олимписките игри во Токио

oloimpp

Македонија го почнува Светското првенство, но и првaта шанса за пласман на Олимписките игри во Токио. Покрај домаќинот Јапонија, на следниот ракометен турнир на Олимписките игри во 2020 година, место има уште за 11 селекции. Една ќе добие директен пласман со освојувањето на шампионатот во Германија и Данска, а од второ до седмопласираните ќе играат во олимписките квалификации во април 2020 година.

Повеќе...

Скоро секогаш Македонија стартувала со победа на Мундијалите

mkrakomet

Македонија често добро стартувала на Светските првенства. Од пет натпревари на отворањето на групната фаза, македонските ракометари извојувале четири победи и само еднаш загубиле.

Повеќе...

Јапонија прв мундијалски тест, Сигурдсон претпазлив пред дебито

kdzname

За Јапонија велат дека е селекцијата која најдолго време е заедно пред Мундијалот во Германија и Данска. Но, колку од тој заеднички поминат период на Дагур Сигурдсон и неговите ракометари дава вистинска слика за официјалните натпревари?

Повеќе...

Од Египет 1999 до денешното деби во Минхен - шести Мундијал за Лазаров

egipet2

Кирил Лазаров денес против Јапонија ќе го запише настапот на својот шести Мундијал. Кире во Египет беше млад, но се наѕираше дека се раѓа лидер во националниот тим. Во Хрватска 2009 година веќе светот го запозна како најдобар десен бек, а потоа сите шампионати се надоврзување на низата.

Повеќе...

Раул ги одреди патниците, репрезентацијата пристигна во Минхен

raul spisok

Селекторот на машката сениорска репрезентација, Раул Гонзалез го објави списокот на ракометари за претстојното СП 2019 во Германија и Данска.

Повеќе...

Вторпат совладана Србија, Филип Лазаров донесе победа пред сирената

kire so srbija 61

По победата во првиот контролен натпервар со 37:31, избраниците на Раул Гонзалез славеа и на денешниот втор пријателски дуел против Србите со 28:27 (16:13). Дуелот беше од затворен тип и двајцата селектори, Раул и Перуничиќ, експериментираа и тестираа.

Повеќе...

Македонија играше спектакуларно, Србија поразена во Скопје

makedonija - srbija 6

Македонија – Србија 37:31 (19:13)

Македонската ракометна селекција ја надигра Србија во првиот од двата контролни натпревари во Скопје со 37:31 (19:13). Публиката во СЦ „Борис Трајковски" уживаше во на моменти спектакуларното издание на избраниците на Раул Гонзалез.

Повеќе...