hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров: Можеби овој висок пораз ќе донесе отрезнување

сло - мкд 3

Кирил Лазаров постигна девет гола во поразот на нашата репрезентација од Словенија со 29:22 (16:10). По мечот нашоиот капитен го анализираше поразот.

Повеќе...

Словенија ги победи македонските ракометари и им го нанесе првиот пораз

slo - mkd kire

Македонската ракометна репрезентација загуби од Словенија со 29:22 (16:10) во мечот од третото коло од групата во Мец на Светското првенство во ракомет.

Повеќе...

Германски судии ќе го водат натпреварот Словенија - Македонија

germanski sudii

ИХФ утрово ги одреди судиите кои ќе судат денес на натпреварите од СП во Франција. Германската судиска двојка Ларс Гајпел – Маркус Хелбиг, ќе ја дели правдата на денешниот дерби натпревар меѓу Македонија и Словенија што ќе се игра во 17.45 часот во Мец во рамките на третото коло од групата Б.

Повеќе...

Лазаров: Двете селекции многу се променија, нема споредба со мечот во Доха

angola---macdoine-14012017-v-michel 31467426364 o

Капитенот на репрезентацијата Кирил Лазаров смета дека задачата ќе биде потешка од претходните две со оглед на фактот дека за противник ќе ја имаат Словенија, селекција што важи за фаворит и што воедно ја елиминираше Македонија во осминафиналето од последниот мундијал, одржан во Катар.

Повеќе...

Лазаров: Не е лесно да се добијат, кога мора да се победи

angola lazarov

Капитенот Кирил Лазаров пак ја поведе својата репрезентација до нов триумф, а по победата над Ангола од 31:22 се осврна и на психолошкиот момент на ваков тип на натпревари.

Повеќе...

Македонија ја победи и Ангола и се доближи до осминафиналето

angola---macdoine-14012017-v-michel 32309274555 o

Македонија – Ангола 31:22 (14:9)

Македонската селекција ја прокнижи и втората победа на Светското првенство во Франција, откако денес во Мец ја совлада Ангола со 31:22 (14:9).

Момците на Лино Червар започнаа во грч во нападот, но во одбраната не примија гол цели осум минути. Иако водевме со 4:1, сепак добрит африкански шутери се вратија до 6:6 на полувреме. Сепак неконтролираната агресивност на репрезентативците на Ангола знаевме да ја казниме и со серијата на голови со човек повеќе дојдовме до високи +5 на полувреме.

Повеќе...

Литванците Мажеика и Гаталис ќе ни судат против Ангола

литвански судии

Натпреварот на македонската ракометна репрезентација вечерва во Мец против Ангола ќе го водат судиите од Литванија, Ваидас Гаталис и Миндаугас Мажеика.

Повеќе...

Лазаров: Ангола вечерва нема да биде таа од мечот со Словенија

pristignuva kapitenot

По 12 гола на дебито на Светското првенство против Тунис, капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров алудира на претпазливост и сериозен пристап и на вечершаниот натпревар против Ангола.

Повеќе...

Лазаров: Победивме, но не сум задоволен, можеме многу да се поправиме

лазаров со тунис 2

По победата против Тунис во која постигна 12 гола, капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров лидерски го анализираше натпреварот.

Повеќе...

Македонија со пресврт го победи Тунис, Лазаров магичен

 sp-france17-rakomet-makedonija-tunis-12.01.2017-9511

Македонија - Тунис 34-30 (13:14)

Македонската ракометна репрезентација го победи Тунис со 34:30 во мечот од Б групата на Светското првенство во Мец.

Нашата репрезентација одлично го почна мечот и поведе со 2:0 во играта седум против шест. Селекторот Червар се одлучи за она што го вежбаа во Маврово и на дел од тест мечевите со БиХ и Македонија одлично му парираше на африканскиот вицешампион.

Повеќе...