hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров: Благи фавороти сме против сите противници во групата

EHF EURO 2020 rakomet Trening na Makedonija 09.01.2010-4282

Македонската ракометна репрезентација пристигна во хотелот „Хилтон Гарден" во Виена, а расположението е одлично пред почетокот на Европското првенство.

Повеќе...

Познат официјалниот состав за Европското првенство

csm lazarov kiril-01-photo-uros hocevar 1530 58877d1aaff 995 2136533bd11

Селекторoт на сениорска репрезентација на Македонија, Данило Брестовац го објави списокот на ракометари за претстојното ЕП 2020 во Австрија, Шведска и Норвешка. Заради повреда нема да настапи Велко Маркоски, а од списокот испадна и Костески.

Повеќе...

Mакедонија ја совлада Црна Гора во последниот тест пред ЕП

mkd mne

Македонија со победа ќе замине на Европското првенство откако денеска со 25:24 ја совладавме селекцијата на Црна Гора. Денешниот меч меѓу Македонија и Црна Гора кој се играше зад затворени врати, имаше неизвесен тек во сите 60 минути. Данило Брестовац и на овој меч настапи без капитенот Кирил Лазаров.

Повеќе...

Лазаров не настапи, Македонија поразена во Слован Градец

slovenija - makedonija 1

Словенија - Македонија 33:28 (19:12)

Македонската ракометна репрезентација го запиша вториот пораз во подготвителниот период пред Европското првенство во Австрија, Шведска и Норвешка. Избраниците на Данило Брестовац загубија во Слован Градец од Словенија со 33:28 (19:12), само една недела по поразот во Инџија од Кувајт во вториот меѓусебен тест. Иако поразот е заслужен, треба да се има предвид дека капитенот Лазаров не одигра ни минута, а Брестовац тестираше комбинации пред официјалните натпревари.

Повеќе...

Лазаров: Благи фаворити сме против сите ривали во групата

ehf-euro-2020-rakomet-press-na-rfm-30122019-3962

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров пријатно е изненаден од добрите игри на подмладената репрезентација на „Трофеј Карпати", откако неколку ракометари покажаа дека се подготвени да преземат дел од товарот и на претстојниот европски шампионат.

Повеќе...

Познат списокот ракометари кои ќе патуваат на подготовките во Словенија

mkd - germanija

Селекторот на македонската репрезентација, Данило Брестовац одбра 20 ракометари кои по новогодишните празници ќе заминат на финални подготовки во Словенија, а потоа списокот уште еднаш ќе биде скратен и ќе бидат одбрани оние кои ќе настапат на Европското првенство.

Повеќе...

Познат поширокиот список за Европското првенство 2020 година

mkd spisok

Селекторот на машката сениорска репрезентација Данило Брестовац, го објави поширокот список на ракометари за престојното ЕП 2020 во Австрија, Шведска и Норвешка.

Повеќе...