hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров не настапи, Македонија поразена во Слован Градец

slovenija - makedonija 1

Словенија - Македонија 33:28 (19:12)

Македонската ракометна репрезентација го запиша вториот пораз во подготвителниот период пред Европското првенство во Австрија, Шведска и Норвешка. Избраниците на Данило Брестовац загубија во Слован Градец од Словенија со 33:28 (19:12), само една недела по поразот во Инџија од Кувајт во вториот меѓусебен тест. Иако поразот е заслужен, треба да се има предвид дека капитенот Лазаров не одигра ни минута, а Брестовац тестираше комбинации пред официјалните натпревари.

 

Словенија:
Лесјак (4 одбрани), Кастелиќ (2 одбрани), Благотиншек 3, Хенигман 4, Маргуч 4, Кавтичник 1, Цингесар 5, Цехте 2, Кодрин 1, Шоштариќ 2, Хорсен 2, Жабиќ 2, Овничек 2, Бомбач 1, Мацковчек 4, Маклар

Македонија:
Ристовски (9 одбрани), Митревски, Томовски, Манасков 8, Велковски 1, Стоилов 4, Лазаров, Талески 4, В. Маркоски, Н. Маркоски, Кузмановски 3, Костески, Танкоски 2, Георгиевски, Крстевски, Поповски, Пешевски 2, Маџовски 2, Серафимов 2, Мишевски

Share