hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Македонија ќе игра во Вараждин со две европски селекции во групата за СП

varazdijn2025

Денес во Загреб се одржa ждрепката за Светското првенство во ракомет што од 12 јануари до 2 февруари 2025 година ќе се игра во Норвешка, Данска и Хрватска.

Македонија ќе игра во групата Д против Гвинеја, Холандија и Унгарија. Се оствари и желбата на Македонците, нашата репрезентација да игра во Хрватска, што значи ќе има силна подрршка од навивачите.

Извлекувањето се одржува во концертната сала „Ватрослав Лисински".

Светското првенство ќе се игра од 14 јануари до втори февруари во трите земји домаќини. Хрватска доби четири групи во првата фаза, а Норвешка и Данска по две. Главната фаза ќе се игра во четири групи, две во Загреб и Вараждин и по една во Осло и Хернинг. Престолнината на Хрватска ќе добие два четвртфинални и еден полуфинален дуел, додека останатите нокаут натпревари вкучувајќи го и финалето ќе се играат во Осло.

Share