hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Ждрепката закажана за 10 мај, Македонија во третиот шешир

zdrepka

Македонија со синоќешната победа над Турција, го потврди пласманот на Европското првенство, кое се знаеше и претходно. Португалија, противникот кој го освои првото место во групата, се најде во вториот шешир.

Шешири пред ждрепката за Европското првенство 2024 година:

Шешир 1: Франција, Шведска, Данска, Шпанија, Исланд, Норвешка
Шешир 2: Словенија, Унгарија, Холандија, Германија, Португалија, Австрија,
Шешир 3: Македонија, Чешка, Полска, Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина
Шешир 4:Црна Гора, Фарски Острови, Грузија, Швајцарија, Романија, Грција

Во првиот шешир се најсилните селекции како Шведска, Шпанија, Данска, Франција, Норвешка и Исланд. Со Македонија не можат да се паднат Хрватска, БИХ, Полска, Чешка и Србија, со оглед дека тие се во ист шешир.

Ждрепката за шампионатот на Европа е закажана за 10 мај.

Share