hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Само еднаш Македонија ја совладала Хрватска во официјален натпревар

mkdcro

Македонија само еднаш и тоа одамна извојува победа во директните дуели со Хрватска. Последниот меѓусебен дуел беше на Европскотo првенство во Полска, каде Хрватска извојува победа од седум разлика.

Во Катар 2015 година единствен пат се сретнавме на Мундијал, а Хрватите триумфираа со три гола разлика.

  •   02.11.1997, Хрватска - Македонија 37-27, квалификации за ЕП

  •   30.10.1997, Македонија - Хрватска 31-29, квалификации за ЕП

  •   01.06.1998, Хрватска - Македонија 28-21, ЕП 1998

  •   21.01.2015, Македонија - Хрватска 26-29, СП 2015

  •   21.01.2016, Македонија - Хрватска 24-34, ЕП 2016

Два хрватски стручњаци, Обрван и Червар, во минатото беа наши селектори.

Share