hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров во последната секунда донесе победа против Украина

82558946 2519555715038226 8212250569742483456 n

Македонија - Украина 26:25 (13:10)

Македонија со победа го почна Европското првенство, совладана е Украина во неочекувано драматичен финиш, Кире Лазаров и Никола Митревски се хероите од воведниот меч. Нашата репрезентација ја оствари целта, ги освоивме планираните бодови против Украина, но малку фалеше да направиме од готово вересија.

Македонија одигра одлично во првото полувреме, Никола Митревски царуваше на голот, на одморот заминавме со три гола позитива, 13:10.

EHF EURO 2020 rakomet Makedonija-Ukraina 10.01.2020-5024

Во знакот на Лазаров и Стоилов, одлично го отворивме вториот дел и првпат предноста достигна +5. И покрај осцилациите, предноста ја одржувавме, а Украинците не делуваа опасно. Нашиот противник профитираше од исклучувањето на Стоилов и намали на -2 на средина од вториот дел. Кога Чип погоди од контра напад, Брестовац побара минута одмор при 21:20.

Комок му одбрани двапати на Пешевски, а Остроушко со два гола првпат донесе израмнување во вториот дел (22:22). Следеа два гола на Манасков за +2 на седум минути до крајот. Митревски со три одбранети зицери го одби украинскиот напад. Сепак, Остроушко не се предаваше и погоди за 25:24 и исклучување за Поповски. Не реализиравме напад и Груковски израмни на половина минута до крајот. Сепак, Лазаров ефектно со звукот на сирената погоди за победа од 26:25 и први бодови во групата.

EHF EURO 2020 rakomet Makedonija-Ukraina 10.01.2020-5187

Никола Митревски имаше фантастична партија со 15 одбрани, дел од нив беа во финишот од натпреварот кога ни беше најтешко. Капитенот Кире Лазаров го постигна најзначајниот гол, и беше најефикасен со осум погодоци, Манасков даде пет, Стоилов и Талески по четири.

Утре е слободен ден за Македонија, следниот меч го играме во недела против Чешка од 16:00 часот.

Share