hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Македонија со само една победа на Европските премиери

lazarov-slovenia

Македонската репрезентација вечерва го почнува настапот на Европското првенство со дуелот против Украина кој почнува од 20:30 часот. Низ историјата првите натпревари секогаш ни претставувале проблем, но надежта е дека овој пат ќе се справиме со ривалот, како пред две години во Хрватска.

Премиерни натпревари на ЕП:

1998 – Унгарија – Македонија 29:20
2012 – Македонија – Шведска 26:26
2014 – Данска – Македонија 29:21
2016 – Франција – Македонија 30:23
2018 – Македонија – Словенија 25:24

Во рамките од квалификациите за ЕП 2018 година, Македонија на првиот натпревар запиша убедлива победа до шест гола разлика (27:21), додека на „реваншот" во Украина одигравме без победник (27:27).

Share