hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Обрван повика 28 ракометари на поширокиот список за Полска

Rakomet-Makedonija-Grcija-17-Custom

Селекторот на машката репрезентација на Македонија, Ивица Обрван, објави список од 28 ракометари кои ќе бидат во конкуренција за настап на Европското ракометно првенство во Полска во јануари следната година. Точниот термин и локација за старт на подготовките дополнително ќе биде објавен. Нашата репрезентација на континенталниот шампионат се наоѓа во група со Франција, Србија и домаќинот Полска. Првенството почнува на 15. јануари 2016 година, а Македонија своите натпревари од групата ќе ги игра во Краков.

Поширок список за ЕП во Полска:

1. Борко Ристовски

2. Даниел Дупјачанец

3. Никола Митревски

4. Златко Даскаловски

5. Дејан Манасков

6. Гоце Ојлески

7. Гоце Георгиевски

8. Бојан Маџовски

9. Мартин Велковски

10. Никола Костески

11. Стојанче Стоилов

12. Жарко Пешевски

13. Никола Маркоски

14. Филип Лазаров

15. Аце Јоновски

16. Филип Миркуловски

17. Наумче Мојсовски

18. Горан Кузмановски

19. Никола Стојчевски

20. Немања Прибак

21. Кирил Лазаров (капитен)

22. Влатко Митков

23. Филип Талески

24. Филип Кузмановски

25. Милорад Кукоски

26. Велко Маркоски

27. Дарко Димитриевски

28. Стефан Дрогришки

Share