hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Периќ го изостави Вујин, но го врати Станиќ за ЕП во Полска

peric serbia

Селекторот на репрезентацијата на Србија, Дејан Периќ го објави списокот на ракометари кои ќе настапат на Европското првенство што следната година ќе се одржи во Полска. Периќ на континенталниот шампионат нема да може да смета на двата најголеми аса во тимот Момир Илиќ и Марко Вујин, но во составот се враќа голманот Дарко Станиќ. Ако Илиќ од приватни причини одамна најави дека нема да игра во Краков, неповикувањето на Вујин од Кил е плод на лошите односи меѓу селекторот и ракометарот.

Голмани:

Славиша Ѓукановиќ (Сен Рафаел), Дарко Станиќ (Ал Џаиш), Мирослав Коциќ (Бешикташ), Драган Марјанац (Бен Мури), Дејан Милосављев (Југовиќ)

Крила:

Иван Никчевиќ (Висла Плок), Филип Марјановиќ (Војводина), Дарко Ѓукиќ (Бешикташ), Богдан Радивојевиќ (Флензбург), Немања Илиќ (Тулуз), Вања Илиќ (Работнички), Страхиња Станковиќ (Војводина)

Бекови:

Немања Младеновиќ (Висла Плок), Жарко Шешум (Гепинген), Новак Бошковиќ (Макаби), Момир Рниќ (Мелсуген), Давор Чутура (Шартре), Илија Абутовиќ (Вардар), Петар Ненадиќ (Берлин), Стеван Сретеновиќ (Партизан), Милош Орбовиќ (Војводина), Урош Елезовиќ (Лахвија)

Кружни напаѓачи:

Мијајло Марсениќ (Вардар), Бојан Бељански (Брегенц), Растко Стојковиќ (Мешков Брест), Миљан Пушица (Висла Плок)

Репрезентацијата на Србија е еден од нашите противници во првата фаза од Европското првенство и директен конкурент за пласман во следната фаза од натпреварувањето.

Share