hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров: Поискусни сме, но оваа Србија има иднина

EHF EURO 2016 Trening na Makedonija pred natprevar so   Srbija-7594
0

Нашиот Кирил Лазаров се придодава кон комплиментите за работата на Периќ и смета дека за неколку години оваа селекција на Србија може да биде нагазна мина за сите противници. Затоа треба да се внимава пред денешниот меч во кој влогот е огромен.

„Репрезентацијата на Србија се покажа во светло издание во овие два натпревари, покажаа борбеност и мотивираност. Затоа Србија е репрезентација која ветува блескава иднина. Мислам дека за разлика од нив сме малку поискусни, малку повеќе време играме заедно и тука ја гледам нашата шанса за овој натпревар. Не знам како би не изненадиле тактички, видовме дека се доста агресивни, доста се борбени. Во секој случај ќе биде тврд натпревар, натпревар на „нож", со многу дуели, со многу фаули и со многу исклучувања. Мораме да се подготвиме психички добро и да знаеме во секој момент во мечот што треба да правиме", истакна капитенот Лазаров.

Тој мина низ многу натпревари против Србија или СР Југославија во кариерата, а вечерашниот е од витално значење за сегашноста и иднината на нашата репрезентација.

 

 

ФОТО: Филип Вирановски

Share