hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров: Ќе треба да се намачиме ако сакаме победа против Холандија

kire so fitilo

Селекторот Кирил Лазаров и Македонија ги фрлаат сите карти на следниот натпревар со Холандија во рамки на Светското првенство (СП). Предводникот на нашата најдобра селекција истакна дека „лалињата" се екстра-квалитетен тим кој игра многу добар ракомет и ќе мора да се испотиме ако сакаме победа.

Повеќе...

Лазаров: Со седумнаесет грешки не може да се изненади Норвешка

1673645775164

Македонија го загуби првиот од трите натпревари во групната фаза во Краков, но Норвешка беше голем фаворит, па овој пораз беше очекуван иако е болен.

Повеќе...

Македонија парираше дваесет минути, Норвешка пресилна за нашите млади ракометари

norveska mkd

Норвешка - Македонија 39:27 (18:11)

Големиот фаворит Норвешка не дозволи изненадување и ја совлада македонската репрезентација со 39:27 во првото коло Ф-групата на Светското ракометно првенство 2023.

Повеќе...

Лазаров: Играме со седум дебитанти, но имаме голема самодоверба

processed-86aea6c9-02fb-494c-93b3-1347df4e90b8 wu8UAXbL

Машката ракометна репрезентација на Македонија со мечот против Норвешка вечерва ќе го стартува Светското првенство во Шведска и Полска.

Повеќе...

Ракометарите летнаа за Краков, Македонија по осми пат ќе игра на Светско првенство

ракомет-македонија-краков

Со чартер лет од Скопје кон Краков, македонската ракометна репрезентација денес го започнува своето осмо учество на едно Светско првенство во ракомет.

Повеќе...

Познати осумнаесетте патници за Светското првенство во Полска и Шведска

mkd sp 2023

Кирил Лазаров ги избра силите на кои ќе смета на Светското првенство, кое го стартуваме во петок. Toj се одлучи за 18 јунаци кои ќе не претставуваат во Краков.

Повеќе...

Лазаров: Имаме идентитет, оваа Македонија многу брзо може да стане Норвешка

lazarov

Македонската репрезентација ќе има тешка група на претстојниот ракометен Мундијал во Полска, но селекторот Кире Лазаров уверен дека може да се вратат со добар резултат.

Повеќе...

Лазаров: Одигравме добар турнир, но сигурно ќе ја поправиме одбраната

lazarov makedonija

Ракометната репрезентација на Македонија славеше со 38-37 над Израел во рамките од „Кроација купот", во последниот меч од подготовките за СП 2023 во Краков.

Повеќе...

Македонија ја положи „генералката“, совладан Израел во Пореч

ep-2020-rakomet-kvalifikacii-grcija-makedonija-27102018-0786

Македонија - Израел 38:37 

Македонската ракометна репрезентација славеше со 38:37 против Израел на „Кроација Куп" во Пореч. Ракометарите на Кире Лазаров имаа контрола врз поголемиот дел од мечот, а во првиот дел стигнаа и до водствo од седум голови. На одмор македонските ракометари стигнаа со предност од четири погодоци (23:19).

Повеќе...

Лазаров: Мора да го промениме менталитетот и на секој натпревар да одиме на победа

kire cro

Машката ракометна репрезентација на Македонија загуби од Хрватска со 40:34 во првиот меч од „Кроација Купот" што се игра во Пореч Иако можеше разликата да биде многу помала, сепак во финишот нашите ракометари нашите ракометари примија три гола и разликата отиде на шест.

Повеќе...