hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Македонија ги надигра Кореанците и го освои 27. место на Мундијалот

sp-egipet-rakomet-makedonija-belorusija-24012021-2

Македонија - Јужна Кореја 36:33 (20:19)

Машката ракометна репрезентација ја победи Јужна Кореја со 36:33 и го освои 27. место на Светското првенство во Шведска и Полска.

Повеќе...

Македонија пресилна за Мароко, ќе игра за 27 место против Кореја

326792492 694584655706108 2815901904493580641 n

Македонија - Мароко 40:25 (18:12)

Македонија со 40:25 го совлада Мароко и ја забележа втората победа на Светското првенство, па в среда против Јужна Кореја во последниот мундијалски меч ќе се бори за 27. позиција. Уште на стартот се забележа нашиот квалитет, кога по пет минути игра веќе водевме со 7:2. На полувремето водевме со 18:12.

Повеќе...

Македонија пак променлива, Тунис ни го нанесе првиот пораз на Президент Купот

sp2023-rakomet-makedonija-tunis-21.01.2023-4

Македонија - Туниз 28:33 (14:16)

Прв пораз на најдобрата ракометна репрезентација на Македонија,на Президент Купот, на Мундијалот во Полска и Шведска. Тунис беше подобар од нашиот национален тим со 33:28. „Црвено жолтите" на разигрувањето за пласман од 25 до 32 место на шампионатот го претрпеа вкупно четвртиот пораз во Полска.

Повеќе...

Македонија со победа над Алжир го започна Президент Купот

sp2023-rakomet-makedonija-alzir-1

Македонија - Алжир 40:25 (19:11)

Ракометната репрезентација на Македонија ја оствари првата победа на Светското првенство, го совладавме Алжир со убедливи 40:25. Македонските ракометари без резултатски и навивачки притисок, заигра многу подобро од претходните три меча, функциониравме речиси беспрекорно и дојдовме до победа од 15 разлика над селекцијата на Алжир.

Повеќе...

Лазаров: Не сум задоволен, преземам одговорност и треба да научиме од ова искуство

processed-3331336f-0146-4374-874d-d1d36a12174f UFvYQDgx

Селекторот Кирил Лазаров јавно им се извини на навивачите за разочарувачките три натпревари во Краков, на кој поддршката од трибините не беше доволна за да се прикаже добра игра и да се стигне до позиривен резултат.

Повеќе...

Три африкански селекции противници на Македонија на Президент Купот

processed-e4e25c11-9e27-49c5-b0b8-c9a814ac4475 i6XLjzxy

Ракометната репрезентација на Македонија со три порази ја заврши групната фаза на Светското првенство (СП) во Шведска и Полска и така патува во Президент Купот каде ќе разигрува за пласман.

Повеќе...

Македонија загуби и од Аргентина, ќе се бори за пласман на Президент Купот

processed-1560bfa1-10cf-4512-8e76-76ca0173d60e lBGqDQof

Македонија - Аргентина 26:34 (11:18)

Македонската ракометна репрезентација без ниту еден освоен бод го заврши учеството во Ф-групата на Светското првенство 2023. Избраниците на селекторот Кирил Лазаров вечерва во Краков загубија од Аргентина со 26:35. Ова беше натпревар кој директно одлучуваше која ќе биде третата репрезентација од Ф-групата која ќе продолжи во Главната групна фаза.

Повеќе...

Лазаров: Ги прифаќаме критиките, но ни следи главната битка против Аргентина

processed-30f47c69-4e2d-4700-b47e-238a45949fae zYatt7zr

Maкедонија вчера претрпе уште еден убедлив пораз на Светското првенство, а селекторот Кирил Лазаров денес ги искажа своите ставови и напомена дека целата репрезентација ги прифаќа критиките.

Повеќе...

Лазаров: Не сум задоволен како игравме на овие два натпревари, но нашата шанса е Аргентина

kire prwss holand

Селекторот Кире Лазаров очекувано беше незадоволен од убедливиот пораз од Холандија до 34:24 во вториот натпревар на СП 2023 во Полска.

Повеќе...

Македонија поразена и од Холандија, клучен е дуелот против Аргентинците

mkd holand

Македонија - Холандија 24:34 (11:18)

Македонија претрпе втор убедлив пораз на Светското првенство во Полска, откако загуби од Холандија со 24:34 (11:18). По овој пораз, Македонија останува без бодови, со негативна гол разлика од дури 22 погодоци. Шансата за пласман во втората фаза останува, треба да се победи Аргентина во последното коло, селекција која реално не е со ист квалитет како што се Норвешка и Холандија.

Повеќе...