Македонија со само еден освоен бод на вториот ден во Атина

//Македонија со само еден освоен бод на вториот ден во Атина

Македонија со само еден освоен бод на вториот ден во Атина

Македонија одигра два нови натпревари на Медитеранските Игри кои се одржуваат во Грција, Атина. И на двата натпревари забележавме два порази, прво од Тунис, а потоа бевме совладани од Хрватска.

Првиот натпревар против екипата на Тунис одлично го започнавме и првата третина ја добивме со 7:6 со што освоивме еден бод, потоа следеше наш пад во играта каде тунижаните знаеа како да го искористат и да ја добијат третината со 6-8. Последната третина се играше израмнето, имавме неколку напади за водство кои не ги искористивме, а на другата страна Тунис имаше повеќе среќа и и го доби натпреварот со 4-5.

Македонија – Тунис  17:19  (7-6, 6-8, 4-5)

Македонија: Ацевски, Димевски, Крстевски, Чакалиќ 3, Ѓорговски 4, Митев 3, Митрески, Димовски 4, Ташев 1, Спасовски, Стојчевиќ, Трајковски, Савревски 2, Димитриески, Тодески

На вториот натпревар забелeжавме нов пораз и не освоиме ниту еден бод против Хрватска, сите третини ги загубивме минимално со по еден гол разлика. Иако Хрватска настапи со генерација на ракометари 2004 и помали сепак беше подобра селекција и заслужено ги однесите бодови од овој натревар.

Хрватска – Македонија   21:18 (7-6, 7-6, 7-6)

Македонија: Ацевски, Димевски 1, Крстески, Чакалиќ 4, Ѓорговски 1, Митев 2, Митрески, Ивановски, Ма. Ивановски Ми. Ивановски, Димовски 6, Ташев, Стојчевиќ, Спасовски 2 Ставревски, Димитриески 2, Тодески.

Денес повторно не очекуваат нови два дуели, последни во групната фаза, прво од 11 часот ќе се сретнеме со екипата Турција и од 16 часот силите ќе ги одмерите против Црна Гора.

 

2020-02-19T08:15:15+00:00 February 19th, 2020|КЛ7|0 Comments