KL7 – Струга до битна победа во Битола

/, Струга/KL7 – Струга до битна победа во Битола

KL7 – Струга до битна победа во Битола

КЛ7 Струга во многу важен дерби натпревар во битката за Final 4 , извојува уште една победа.

Стартот на натпреварот беше во знакот на РК “Пелистер” и водство од 3-1. Но извонредниот тим на КЛ7 предводен од одличното трио Џигеровски, Гучески и Симоноски го дадоа својот максимален учинок . Заедно со столбовите во одбрана Поповски и Јовчев и пред се најдобриот на терен Ненад Костовски , кој буквално леташе на двете страни. Кога на сето тоа се придодаде одличниот голман Тутенкоски и десниот бек Стојков, победата беше неизбежна.

Конечниот резултат беше 26:38

РК Пелистер – КЛ7 Струга 26:38 (13:19)

КЛ7 Струга: Петрески, Скепароски, Стефановски, Џигероски 8, Јовчев 1, Гучески 6, Христоски 1, Попоски 1, Тутенкоски 1, Симоноски 7, Матоски, Пајкоски, Барлакски, Ѓоргоски 2, Стојков 2, Костоски 9.

Седмерци: 6/9    Исклучувања: 4 мин.

2018-03-08T08:36:35+00:00 March 7th, 2018|Главни Новости, Струга|0 Comments