hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Кирил Лазаров во улога на предавач на „Handball 4 all“

ezgif-7-7196936161

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров ќе биде еден од предавачите на меѓународниот проект „Handball 4 all", кој оваа година ќе се одржи од 28-30 јуни во Белград.

Повеќе...

Започна продажбата на билети за натпреварите на СП 2025

13475046 893540734087673 5839248436505199892 o

Денес стартува продажбата на билетите за натпреварите во Пореч и Вараждин од Светското првенство во 2025 година. Покрај Хрватска, домаќини се уште Данска и Норвешка. Ждрепката сакаше Македонија своите натпревари да ги игра во Вараждин. Цените на билетите се од 50 до 70 евра во зависност од местото на седење, а еден билет важи за двата натпревари кои се играат тој ден.

Повеќе...

Лазаров: Имаме добри спомени од Вараждин, ќе имаме огромна поддршка од „Фалангата“

441220678 780677527527382 1431267966303263246 n

По драматичниот бараж и епскиот пресврт против Фарски Острови, македонските ракометари се изборија за место на турнирот. Светската ракометна куќа – ИХФ ја одржа ждрепката за групната фаза на натпреварувањето во Загреб. Македонија се наоѓаше во третиот шешир и во извлекувањето налета на Унгарија, Холандија и Гвинеја.

Повеќе...

Унгарија прв противник на македонските ракометари во Вараждин

1hungarija

Ракометната репрезентација на Македонија доби група во која може да се надигрува. На Светското првенство (СП) во 2025 година, нашиот национален тим ќе се соочи со Унгарија, Холандија и Гвинеја.

Повеќе...

Македонија ќе игра во Вараждин со две европски селекции во групата за СП

varazdijn2025

Денес во Загреб се одржa ждрепката за Светското првенство во ракомет што од 12 јануари до 2 февруари 2025 година ќе се игра во Норвешка, Данска и Хрватска.

Повеќе...

Македонија во третиот шешир пред ждрепката за СП 2025

spsesir

Македонската ракометна репрезентација ќе ја чека ждрепка за составот на групите на Светското првенство 2025 и земјата каде ќе ги игра натпреаврите, бидејќи организаторите на завршниот турнир Норвешка, Данска и Хрватска не ја избраа при распределбата на групите на кои ќе бидат домаќини.

Повеќе...

Лазаров: Имаме големо срце, ова е еден од моите посреќни денови во кариерата!

441231326 780120704249731 4155718803070446900 n

Селекторот Кирил Лазаров беше пресреќен по победата над Фарски острови и пласманот на ново Светско првенство. Лазаров беше под голем притисок, но покажа дека знае и како тренер да се носи со притисокот и да го извлече најдоброто од ракометарите кога е најпотребно.

Повеќе...

Херојско победени Фарски Острови, Македонија ќе игра на Светското првенство

rakomet-makedonija-farski-ostrovi-r4354

Македонија - Фарски Острови 34:26 (19:15)

Македонската ракометна репрезентација вечерва го совлада националниот тим на Фарски Острови со 34:26 и се пласира на Светското првенство следната година. Разликата од осум голови беше доволна да се анулираат седумте негатива од првиот дуел од баражот за Светското првенство одигран во средата на гостински терен кој Фараните го добија со 34:27.

Повеќе...

Лазаров: Нема да губиме надеж, ќе пробаме да ја анулираме негативата од седум гола

441446853 777870191141449 2008722281675887944 n

Македонската машка ракометна репрезентација доживеа пораз од Фарски Острови од 34:27 во првиот бараж меч за пласман на Светското првенство кое се игра на почетокот на наредната година. Избраниците на Кирил Лазаров не беа на посакуваното ниво во Торшавн и ќе имаат навистина тешка задача во реваншот во Скопје да направат пресврт и го продолжат континуитетот на големите ракометни случувања.

Повеќе...

Македонија го загуби првиот дел од бараж-двомечот против Фарски Острови

rakomet-baraz-za-sp-farski-ostrovi-makedonija-5

Машката ракометна репрезентација на Македонија на гостувањето во Торшавн загуби од Фарски Острови со 34:27 (18:14) во првиот натпревар од бараж двомечот за пласман на Светското првенство. Седумте гола негатива ја отежнуваат позицијата на македонската репрезентација пред неделниот реванш во Скопје и го ставаат во голема неизвесност пласманот на СП 2025. Сепак, на домашен терен Македонија со поддршка од гледачите се трансформира и може секого да победи.

Повеќе...