hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Македонија загуби од Норвешка и се збогува со четвртфиналниот сон

18-de-finale-norvege-macedoine-21012017-vi-michel 32321182791 o

Норвешка – Македонија 34:24 (10:12)

Во првиот натпревар од осминафиналето на Светското првенство во Франција, Норвешка ја победи Македонија со 34:24 (10:12) и по третпат ја остави пред вратите на четвртфналето. По овој пораз нашиот пласман на шампионатот ќе биде од 8 до 16 место.

Мечот започна со две исклучувања на Никола Маркоски и три гола по ред на Сагосен. Сепак и покрај збрканиот почеток Македонија се врати во натпреварот и израмни на 8:8. Дури и имавме два напади за водство, па Кирил Лазаров погоди за 8:9.

Но, во тој момент започнаа нашите технички грешки и со лесни голови на Мирхол и Јоханесон, на полувреме Норвешка замина со предност од 12:10.

Вториот дел започна катастрофално за нашата селекција и Мирхол и и Бјорнсен првпат на Скандинавците им донесоа +4. Почна да паѓа концентрацијата и Јондал во 34 минута погоди за 16:11. Нашата игра беше подложна на нови грешки и за првпат доцневме шест гола во 39 минута (20:14). Кога Танге погоди на ефектен начин, Червар побара тајм-аут при 21:14.

Предноста на Норвешка во еден момент достигна и +8, па невозможна мисија беше да се направи пресврт. Червар се обиде со Трајковски на голот, но разликата никако не се топеше. Така Норвешка со многу рутина го доби натпреварот со 34:24 и остана наша „црна мачка" на големите приредби.

Во македонската селекција најефикасни беа Кире Лазаров со 6 и Стоилов со 5 гола, а кај Норвежаните целиот тим играше разиграно и сите се запишаа во листата на стрелците.

 • Hits: 2665
 • Hits: 2686
 • Hits: 2617
 • Hits: 2637
 • Hits: 2683
 • Hits: 2628
 • Hits: 2641
 • Hits: 2607
 • Hits: 2696
 • Hits: 2741
 • Hits: 2702
 • Hits: 2665
 • Hits: 2625
 • Hits: 2712
 • Hits: 2639
 • Hits: 2629
 • Hits: 2648
 • Hits: 2605
 • Hits: 2665

Share