hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

07.01.2013 „Balkan-handball„

balkan22

„Ние сме тие кои постојано играме со емоциите„

Еден од најдобрите ракометари на денешницата, капетанот на Македонија Кирил Лазаров беше гостин овие денови со својот тим во Ниш. Македонската репрезентација одигра во "Чаир" два контролни натпревари пред Светското првенство. Лазаров зборуваше за претстојниот шампионат, противниците и индивидуалните признанија, кои не му се непознати.

Во првиот натпревар го совладавте Египет, додека во вториот поразени сте од Србија.

„Па, добро ни дојде овој натпревар. Српскиот тим е респектабилен противник, имаат традицијата на освојување на медали, а сега се вицешампиони на Европа. Бевме изедначени се до 55 минута, тоа беше добар натпревар, добра проверка. Во овој момент резултатите и бодовите не се бројат. Важно е да ги увидиме нашите добри и лоши страни и лошите да ги поправиме„

kire balkan intervju

Македонија последен пат беше дел во Светското првенство во Хрватска во 2009 година, а шампионатот во Шведска 2011 го пропушти. Сепак, нашите јужни соседи, учествуваа на Европското првенство и го зазедоа петтото место.

„Конечно имаме континуитет на играње на големите настани и тоа е најважно за нас. Ние сме свесни дека имаме квалитет, дека играме долги години заедно и можеме да играме со сите, тоа ни е јасно. Ние сме селекција која може да си каже - Сега овие можеме да ги добиеме, а овие не. Сепак без разлика со кого играме, без разлика дали тоа е Данска и Чиле, ние мора да играме 100%. Можеме со сите, но ние треба да ги почитуваме сите тимови и да одиме натпревар по натпревар„

Погледнете го интервјуто во интегрално издание на:
http://www.balkan-handball.com/intervju-nedelje/kiril-lazarov-mi-smo-ti-koji-uvek-igraju-sa-emocijama/

Share